Noční obloha nad Českem: Co nám letos nabídne a na co se můžeme těšit?
Noční obloha nám v letošním roce přichystá několik zajímavých pozorování. Mimo pravidelně se opakující meteoritické roje budeme moci pozorovat i dvě zatmění Měsíce, případně i přechod Merkuru přes sluneční kotouč.
A s pozorováním, bude-li jasná obloha, můžete začít hned v noci ze čtvrtka na pátek, kdy by na noční obloze měl být k vidění meteorický roj Kvadrantidy. Navíc by pozorování neměl rušit Měsíc. A tak, budete-li chtít, pak zejména v ranních hodinách v pátek 4. ledna byste mohli spatřit až 80 zářících meteorů za hodinu. A počátkem roku bude také k vidění na ranní obloze před východem Slunce velmi jasný objekt, a to Venuše coby Jitřenka.
K oblíbeným úkazům, tentokrát na letní obloze, patří Perseidy, které budou k vidění v nocích kolem poloviny měsíce srpna. A před koncem roku, 14. prosince, můžete pozorovat další meteoritický roj Geminidy.
Planeta Merkur přejde před slunečním kotoučem 11. listopadu odpoledne. Tento jev je možné sledovat zhruba jen třináctkrát za století. V případě zájmu jej můžete pozorovat i z hvězdárny v Ondřejově. Příště nastane až v listopadu 2032. O zajímavém úkazu na noční obloze jsme psali v tomto článku.
V pondělí 21. ledna bude také možné spatřit poslední úplné zatmění Měsíce v této dekádě. Úplné zatmění začne v 05:41 hodin a potrvá hodinu a dvě minuty. Úkaz by měl být pozorovatelný v podstatě v celém průběhu. Lednové úplné zatmění Měsíce je nejvzácnějším letošním astronomickým úkazem pozorovatelným v tuzemsku. K vidění bude v tomto roce také částečné zatmění Měsíce, a to v noci z 16. na 17. července. Maximální fáze zatmění, více než 60%, bude pozorovatelná ve 23.30 hodin.
Pokud ovšem mezi nebeskými jevy preferujete pozorování úplného zatmění Slunce, budete si muset ještě „pár“ let počkat. Na našem území bude tento král mezi nebeskými jevy pozorovatelný až v roce 2135.