Máte rádi kočky? Tak to vás moc nepotěšíme

 Země a Příroda 
15. listopadu 2018 13:02 / Karel Kovka
  71
📷
5 fotografií v galerii
Kočka je jako domácí mazlíček prostě neodolatelná Shutterstock
Je prokázáno, že kočky žijí společně s člověkem už tisíce let. A spolu se psy patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. Něco jiného je ovšem kočička, kterou máte v bytě na pohovce, a něco úplně jiného jsou kočky volně žijící. V přírodě totiž patří k vrcholovým predátorům.

Vědci se domnívají, že přátelství mezi lidmi a kočkami pochází z dob, kdy člověk přešel k zemědělství jako hlavnímu zdroji obživy. Nejstarší doklady o kočkách v lidské přítomnosti pochází z dob, kdy se začaly uskladňovat sklizně. Zrní totiž nutně přitahovalo myši, krysy a další hlodavce. A kočky jejich lovem chránily prvé zemědělce před ztrátami uskladněné úrody.

Zatím největší studie analyzující DNA prastarých koček přinesla celou řadu nečekaných objevů. Její autoři analyzovali DNA 290 koček z 30 archeologických nalezišť po celé Evropě, z Blízkého východu i Afriky. Ve zkoumaných vzorcích byly egyptské mumie i kočky z vikinských pohřebišť v severním Německu ve stáří od patnáctého tisíciletí př. n. l. až do 18. století našeho letopočtu. Základním poznatkem výzkumu je, že se kočky dostaly do Evropy ve dvou vlnách. Nejprve přišly s prvními farmáři přes východní Středomoří. Druhá vlna pak pocházela z Egypta. Šířila se přes severní Afriku a Asii a do Evropy kočky pronikly přes dnešní Turecko a Bulharsko.

Po celém světě se pak rozšířily na palubách lodí, kde se staly základní zbraní na ochranu zásob. Dokladem, že se to dělo od nejstarších časů, je například vikinský hrob z 8. století našeho letopočtu. Díky námořní dopravě se dokázaly kočky šířit po planetě mnohem rychleji než například psi.

A to se bohužel stalo i velikým problémem. Zejména na ostrovech jsou kočky invazivním druhem a devastují tak místní faunu. V přírodě jsou totiž vrcholovými predátory, na ostrovech většinou nemají žádné nepřátele a tvoří vrchol místního potravinového řetězce. O tom, jak zavlečený druh devastuje národní park Everglades, jsme psali v tomto článku.

Podle vědců tak kočky během posledních 500 let zásadní měrou přispěly k vyhubení desítek druhů ptáků, savců a plazů. Nejsou to pochopitelně pouze kočky. Pro přírodu jsou nebezpečná i další domestikovaná zvířata, například psi, krysy nebo prasata. Kočky ale prý hrají po krysách a potkanech ze všech zmíněných tvorů nejvíce destruktivní roli. Zdaleka nejvíc na to doplatily ostrovní druhy zvířat. Jakmile do jejich izolovaného systému pronikly kočky nebo krysy, byla ostrovní zvířata bez šance. Spojitost byla prokázána u vymření 87 ptačích, 45 savčích a 10 plazích druhů. Ve skutečnosti jsou ale čísla pravděpodobně ještě horší.

Kočky jsou však velmi úspěšní lovci nejenom ve volné přírodě, ale i ve městech. Obyčejná domácí kočka, která žije napůl s lidmi a občas se dostane ven, uloví za měsíc přibližně 10 kusů kořisti, nejčastěji ptáků. Jiné části výzkumu dokázaly, že kočky donesou domů necelou třetinu kořisti, kterou uloví. Z toho vychází, že jedna kočka zabije přibližně 30 kusů zvířat za měsíc. Pokud na nějakém sídlišti žije 10 koček, za rok pobijí asi tři tisíce drobných zvířat, převážně ptáků.

Některé státy už proto přikročily k zásadním snahám o ochranu svých přirozených ekosystémů. Nejdále zašel Nový Zéland, který chce do roku 2050 na svém území zcela vyhubit všechny nepůvodní druhy predátorů, a to včetně koček.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Celulitida trápí ženy bez ohledu na věk i postavu. Tělu je potřeba dodávat živiny, které jsou účinné...

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum