Konečně dobrá zpráva pro naše potomky

Tohle je jenom díra v mracích, ale ta ozonová vlastně vypadá dost podobně
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
07. listopadu 2018 06:25 / Shutterstock
  6   0
Že člověk svou činností naší planetě zrovna neprospívá, je z mnohých faktů zřejmé. Ať již je to obrovské množství plastů, vyhubení mnoha druhů živočichů, nebo třeba znečištěné ovzduší. Ale mohlo by se blýskat na lepší časy.

Ozonovou dírou nazýváme oblast stratosféry s oslabenou vrstvou ozonu. Toho, že se ozon ničí rychleji, než se stačí vytvářet, si poprvé všimli v šedesátých letech minulého století vědci Mario J. Molina a Sherwood Rowland. Jev, který dnes nazýváme ozonová díra, byl pak zpozorován počátkem osmdesátých let 20. století nad Antarktidou. V roce 1985 tam v září a říjnu poklesla koncentrace ozonu na polovinu dlouhodobého průměru. Později byl naměřen kolísavý úbytek stratosférického ozonu nad Jižní Amerikou, Austrálií a později také nad Arktidou na severní polokouli.

Zeslabená vrstva ozonu představuje větší pravděpodobnost, že atmosférou pronikne ve zvýšeném množství UV-B a UV-C záření, které je karcinogenní. U lidí a zvířat může zvýšená intenzita UV záření vyvolat rakovinu kůže a snížení imunity. U rostlin včetně mořského fytoplanktonu snížený růst a sníženou odolnost vůči škůdcům.

Na oslabování ozonové vrstvy se nejvíce podílejí freony, ale i třeba letecká doprava a další vlivy mající původ v činnosti člověka. A tak se svět již od osmdesátých let snaží omezit spotřebu freonů mezinárodními úmluvami. Vyspělé země však výrobu následně přesunuly do nerozvinutých zemí, kde měla být jejich výroba ukončena v 2010.

Zdá se však, že opatření k omezení spotřeby freonů začíná pozvolna přinášet výsledky. Ze zprávy OSN, která byla v pondělí zveřejněna na vědecké konferenci v ekvádorské metropoli Quitu, totiž vyplývá, že vrstva ozonu by měla být na severní polokouli kompletní ve 30. letech a na jižní do poloviny nynějšího století. Rozsáhlá díra nad Antarktidou by pak podle vědců měla zmizet do roku 2060.

Ozonová díra nad jižním pólem byla letos o 16 procent menší, než udávaly rekordní hodnoty z roku 2006. Podle agentury AP však vědci varují, že vítězství je sice na dosah, ale stále není jisté. V poslední době se podle nich objevily důkazy, že některé regiony východní Asie znovu škodlivé látky produkují. Letos v dubnu vědci oznámili, že objevili v atmosféře nečekaně velké množství látky zvané CFC-11, která ozonovou vrstvu ničí a její výroba byla zakázána před 30 lety! Stopy nelegální výroby vedou do Číny. Škody přírodě však mohou způsobovat i rostliny. Psali jsme v tomto článku.

Pokud se tedy vítězství nad úbytkem ozonu lidé dočkají, pak nejdříve v roce 2060. Ale i tak je to pro naše děti a vnuky dobrá zpráva.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nejrychlejší vodíkové auto světa má výkon více než tisíc koní

Dům a zahrada

Zazimujte levandule na zahradě i v truhlíku správně. Příští rok vás odmění záplavou květů

Cestování

Vánoce ve světě. Adventní zvyky, které vás možná překvapí

Zavřít reklamu