U nastupujcí generace lékařů se objevil nečekaný problém. To se máme na co těšit

 Věda a Výzkum 
04. listopadu 2018 07:25 / Karel Kovka
  23
📷
3 fotografie v galerii
Když už musíme na operaci, doufáme, že operující bude mít šikovné ruce Pixabay
Nastane zdravotní problém a najednou je potřeba operativní zákrok. Přiznejme, že se nám moc nechce, jsme trochu vyděšení a modlíme se, aby nás pod kudlu dostal šikovný chirurg. Zkušení chirurgové se však obávají, že jejich nástupci postrádají dostatek manuální zručnosti.

Chirurgie je lékařský obor, který léčí nemoci a úrazy operativně manuálním a instrumentálním ošetřením. Původ slova chirurgie pak odvozujeme ze starořeckého termínu „cheirourgia“, vzniklého kombinací slov „cheir“, tedy ruka, a „ergein“, což znamená pracovat. Významově tedy chirurgie znamená ruční práci. Je to vcelku pochopitelné, protože největší chirurgovou devizou, mimo dokonalou znalost anatomie, je dobré oko a šikovná a pevná ruka.

Podle profesora chirurgie z Královské univerzity v Londýně Rogera Kneebona však právě to začíná být problém. Současným studentům medicíny chybí podle něj manuální zručnost, která je pro úspěšné vykonávání práce chirurga pochopitelně zcela nezbytná.

Studenti prý tráví příliš mnoho času před monitory počítačů a velmi málo při ruční činnosti, takže ztrácejí zručnost. V případě studentů chirurgie se to projevuje třeba potížemi se šitím ran, kritizuje zmíněný profesor. Tvrdí, že mladí lidé mají velmi malou zkušenost s rukodělnou činností a zápasí s praktickými úkoly. Pan profesor se obává, že studenti sice budou mít univerzitní diplomy a mnoho teoretických znalostí, avšak nebudou schopni pacienty rozříznout, a co je ještě důležitější, poté zase zašít.

„Znepokojuje mne i mé kolegy, že zatímco v minulosti jste předpokládali, že absolventi medicíny a aspiranti na práci chirurgů budou schopni praktických úkonů, jako je něco vyříznout, teď už to neplatí,“ řekl Kneebone. Studenti prý přestávají věřit svým rukám. O objevu, který by mohl chirurgické zákroky zjednodušit, jsme psali zde.

U nás snad zatím nikdo tento problém nezaznamenal, a tak musíme doufat, že čeští medici se zájmem o chirurgii jsou na tom lépe než ti britští. Představa jak pacient leží na stole, řez na břiše a nemá ho kdo pořádně zašít, není totiž úplně příjemná.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu