Kdo může za vyhynutí tohoto ptačího obra?

I dnes žijí na zemi velicí ptáci, největší je pštros dvouprstý
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
21. října 2018 12:10 / Shutterstock
  0   0
I dnes žijí na zemi velicí ptáci. Ale historie planety zná druhy, které patřily mezi opravdové obry. A někteří vědci se domnívají, že tak jako jiným druhům fauny jim byl osudný člověk.

Ptačí svět je opravdu pestrý a rozmanitý. Ptákem je kolibřík, z nichž nejmenší váží něco kolem 1,5 až 2,5 gramu, ale i třeba albatros, který má rozpětí křídel až 3,5 metru, kondor velký s rozpětím 3 metry, nebo orel mořský s rozpětím až 2,5 metru.

A nelétaví ptáci mohou být, z vcelku logických důvodů, ještě větší. Největší z žijících ptáků je africký pštros dvouprstý, který dosahuje výšky až 2,5 m a hmotnosti kolem 150 kg. Ale jsou i další ptáci, které nelze přehlédnout. Patří mezi ně například Emu hnědý, který je druhým největším nelétavým ptákem světa s hmotností až 55 kg a výškou téměř dva metry, nebo Kasuár přílbový, který sice dorůstá do výšky jen okolo 150 cm, ale hmotnost samic může dosáhnout až 60 kg a je tak druhým nejtěžším ptákem světa.

Ale i tito ptačí obři současnosti jsou jenom trpaslíci oproti vyhynulým druhům. Takový Aepyornis maximus, nazývaný také sloní pták, dorůstal zřejmě až ke třem metrům výšky a vědci odhadují, že vážil něco mezi 350 až 500 kg. Dlouho byl považován za největšího ptáka v historii Země.

Sloních ptáků totiž existovalo v historii naší planety několik druhů a patnáct z nich bylo opravdu obřích. Kosterní nálezy však mnohdy obsahovaly jen zlomky kostí, a tak bylo poměrně obtížné popsat, jakých tito ptáci dorůstali rozměrů, A tak se britský paleontolog James Hansford rozhodl, že prozkoumá a porovná všechny existující pozůstatky. O zvláštním nálezu v Lamanšském průlivu jsme psali před časem.

Analyzoval stovky kostí, které jsou uložené v muzeích celého světa a zaměřil se i na vzájemné vztahy v čeledi Aepyornidae. Jak již bylo řečeno, dlouho byl za vůbec největšího považován Aepyornis maximus. V roce 1894 byl sice popsán ještě větší pták, který byl pojmenován jako Aepyornis titan, ale vědci se však dlouho domnívali, že jde pouze o „přerostlého“ Aepyornise maxima.

Teprve Hansford potvrdil, že rozměry i struktura kostí tohoto tvora jsou natolik specifické, že se musí jednat o samostatný druh, který byl nakonec pojmenován Vorombe titan. A jeho rozměry byly opravdu úctyhodné. Se svými více než 3 metry výšky a hmotností odhadovanou až na 860 kg se stal vítězem v pomyslném závodě o největšího ptáka, jaký kdy žil na této planetě.

Kosterní pozůstatky Voromba nalezené na Madagaskaru jsou datovány do doby přibližně 3 700 až 2 400 před naším letopočtem, tedy do doby vlastně nedávné. A někteří paleontologové se domnívají, že tento obr mezi ptáky žil ještě v době mezi 13. a 17. stoletím. A že jako mnoho jiných druhů fauny nepřežil setkání s člověkem.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Šance na rychlejší internet se jmenuje 5G

Dům a zahrada

Zvládáte komunikaci s kočkou? Když víte, jak na to, je to hračka

Cestování

Tipy, kdy je nejlepší čas vypravit se do Španělska

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu