Kdo může za vyhynutí tohoto ptačího obra?
Ptačí svět je opravdu pestrý a rozmanitý. Ptákem je kolibřík, z nichž nejmenší váží něco kolem 1,5 až 2,5 gramu, ale i třeba albatros, který má rozpětí křídel až 3,5 metru, kondor velký s rozpětím 3 metry, nebo orel mořský s rozpětím až 2,5 metru.
A nelétaví ptáci mohou být, z vcelku logických důvodů, ještě větší. Největší z žijících ptáků je africký pštros dvouprstý, který dosahuje výšky až 2,5 m a hmotnosti kolem 150 kg. Ale jsou i další ptáci, které nelze přehlédnout. Patří mezi ně například Emu hnědý, který je druhým největším nelétavým ptákem světa s hmotností až 55 kg a výškou téměř dva metry, nebo Kasuár přílbový, který sice dorůstá do výšky jen okolo 150 cm, ale hmotnost samic může dosáhnout až 60 kg a je tak druhým nejtěžším ptákem světa.
Ale i tito ptačí obři současnosti jsou jenom trpaslíci oproti vyhynulým druhům. Takový Aepyornis maximus, nazývaný také sloní pták, dorůstal zřejmě až ke třem metrům výšky a vědci odhadují, že vážil něco mezi 350 až 500 kg. Dlouho byl považován za největšího ptáka v historii Země.
Sloních ptáků totiž existovalo v historii naší planety několik druhů a patnáct z nich bylo opravdu obřích. Kosterní nálezy však mnohdy obsahovaly jen zlomky kostí, a tak bylo poměrně obtížné popsat, jakých tito ptáci dorůstali rozměrů, A tak se britský paleontolog James Hansford rozhodl, že prozkoumá a porovná všechny existující pozůstatky. O zvláštním nálezu v Lamanšském průlivu jsme psali před časem.
Analyzoval stovky kostí, které jsou uložené v muzeích celého světa a zaměřil se i na vzájemné vztahy v čeledi Aepyornidae. Jak již bylo řečeno, dlouho byl za vůbec největšího považován Aepyornis maximus. V roce 1894 byl sice popsán ještě větší pták, který byl pojmenován jako Aepyornis titan, ale vědci se však dlouho domnívali, že jde pouze o „přerostlého“ Aepyornise maxima.
Teprve Hansford potvrdil, že rozměry i struktura kostí tohoto tvora jsou natolik specifické, že se musí jednat o samostatný druh, který byl nakonec pojmenován Vorombe titan. A jeho rozměry byly opravdu úctyhodné. Se svými více než 3 metry výšky a hmotností odhadovanou až na 860 kg se stal vítězem v pomyslném závodě o největšího ptáka, jaký kdy žil na této planetě.
Kosterní pozůstatky Voromba nalezené na Madagaskaru jsou datovány do doby přibližně 3 700 až 2 400 před naším letopočtem, tedy do doby vlastně nedávné. A někteří paleontologové se domnívají, že tento obr mezi ptáky žil ještě v době mezi 13. a 17. stoletím. A že jako mnoho jiných druhů fauny nepřežil setkání s člověkem.