Vesmírný průzkumník ukončil svou pouť. Po devíti letech už nemá palivo

Dalekohled Kepler zkoumal vesmír od března roku 2009
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vesmír 
02. listopadu 2018 12:58 / NASA
  1   0
Dalekohled Kepler byl na oběžnou dráhu vynesen v roce 2009. Měl za úkol pátrat po exoplanetách, které lidské oko nemá šanci spatřit.

Exoplanety, tedy planetární tělesa ležící mimo sluneční soustavu, lidské oko ze Země nespatří. Jsou malé, ozářené světlem svých hvězd a ani tak dokonalý přístroj, jakým byl Kepler, neměl jejich „lov“ jednoduchý. Dalekohled v jeden okamžik pozoroval desítky tisíc hvězd. Pokud před některou z nich přechází planeta, nepatrně poklesne její jas. Kepler dokázal tyto změny pozorovat a změřit.

Pro astronomy tak za dobu své činnosti objevil více než 2600 exoplanet. Problémy nastaly už v roce 2013, kdy se porouchal v pořadí již druhý setrvačník. Stabilitu a natáčení Keplera v prostoru totiž zajišťovaly motory a hlavně tři setrvačníky ze čtyř. Vědci ale tehdy přišli na geniální řešení. Dalekohled na dálku stabilizovali zbývajícími setrvačníky, motory a s přispěním Slunce. Pomohl jim sluneční vítr, tedy proud letících částic, který funguje podobně jako vítr. Kepler tak mohl pokračovat v pozorování a vydržel ještě dalších pět let.

Nyní NASA oznámila, že Kepler vyčerpal veškeré palivo a definitivně tak svou vesmírnou misi ukončil. NASA současně na svém internetovém portálu sdělila, že se rozhodla ponechat dalekohled Kepler na jeho současné oběžné dráze kolem Slunce. Jde o trajektorii v bezpečné vzdálenosti od Země. O sondě, která putuje vesmírem už čtyřicet let, se dočtete zde.

Na úspěšné bádání teleskopu Kepler v oblasti exoplanet navazuje další vesmírný dalekohled TESS, tedy satelit pro výzkum tranzitujících exoplanet. Vypuštěn byl v dubnu letošního roku a zaměřuje se na planety obíhající kolem 200 tisíc nejjasnějších a Zemi nejbližších hvězd.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americké letectvo udělalo zásadní krok směrem k budoucnosti. Umělá inteligence poprvé sama letěla bojovým...

Dům a zahrada

Ochraňte rostliny před mšicemi. Zlikvidujte škůdce přírodní cestou

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu