Dokážou infračervené vlny ochránit řidiče? Testy říkají, že ano

Při podobných setkáních už jde opravdu do tuhého
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
31. října 2018 11:00 / Shutterstock
  1   0
Tu situaci mnozí řidiči zažili a rozhodně jim není co závidět. Srážka se zvěří, zejména při vysoké rychlosti, může skončit i fatálně. A škody jsou mnohdy v řádu desetitisíců až statisíců.

Zejména v lesních úsecích a v noci nebývá bohužel zvěř na vozovce žádnou zvláštností. A stejně tak i nehody, které střet se zvířetem zaviní. Ono „trefit“ zajíce sice není nic příjemného, ale nemusí to být ani nic dramatického. U srny, laně nebo divočáka už jde v mnoha případech o život. A celkové škody na zdraví i poškozených vozidlech jdou do milionů. 

Mnohé úseky, zejména na dálnicích, sice chrání ploty, jinde spoléhají na pachové ohradníky, ale střetů se zvěří stále přibývá. A nejenom na našich silnicích, ale i v zámoří. Tam bývají srážky mnohdy ještě tragičtější, protože srazit se třeba s losem, který váží od nějakých 250 do 450 a výjimečně i 500 nebo více kilogramů, už je pořádná rána. Sražení losi navíc vzhledem ke svým dlouhým nohám končí poměrně pravidelně v čelním skle a šance řidiče či spolujezdce na předním sedadle jsou pak opravdu mizivé.

Na celém území USA je srážkami se zvěří ročně poškozeno okolo 300 000 vozidel a zahyne na 200 osob. A tak se některé státy rozhodly investovat do zařízení na včasnou výstrahu.

Zaváděné přístroje, rozmístěné kolem silnic, dokáží díky kombinaci detekce infračervených vln, mikrovln a seizmického vlnění detekovat výskyt zvěře v okolí vozovky a na světelném panelu pak zobrazit výstrahu, aby měli řidiči čas snížit rychlost jízdy. Zkušební provoz zatím naznačuje, že nehodovost způsobená srážkami se zvěří se na těchto úsecích snížila až o 80 %! O přístrojích zachraňujících životy při živelných katastrofách se můžete dočíst zde.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jeden z nejstarších letounů amerického letectva má novou misi

Dům a zahrada

Lesk vašim příborům vrátí kousky alobalu nebo voda z brambor

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Zavřít reklamu