Kolik je na světě druhů stromů? Vědci dali dohromady obrovský globální soubor dat
„Spojili jsme jednotlivé sady dat do jednoho masivního globálního datového souboru o stromech,” vysvětluje rozsáhlý výzkum, jehož se zúčastnila stovka vědců z celého světa, kvantitativní ekolog Jingjing Liang z Purdueovy univerzity.
Na základě tohoto obrovského datového souboru vědci odhadují, že je na Zemi přibližně 73 000 druhů stromů, z čehož známe asi 64 000 z nich. 9200 druhů stromů jsme ještě neobjevili, vyplývá z výsledků publikovaných v časopise PNAS.
„Každá sada dat pochází od někoho, kdo šel do lesa a změřil každý jednotlivý strom, shromáždil informace o druzích a rozměrech stromů. Počítat druhy stromů po celém světě je jako skládat puzzle s dílky rozmístěnými po celém světě,” řekl Liang.
Autoři práce nicméně uznávají, že jsou to nepřesné statistické odhady založené na neúplných datech. I přesto jejich snažení přináší důležité poznatky o distribuci a výskytu stromů po celém světě.
Jižní Amerika musí být priorita
Vědci dále odhadují, že asi 40 procent všech neobjevených druhů se nachází v Jižní Americe, v níž roste 8200 vzácných druhů a 49 procent endemických druhů, které nerostou na jiných kontinentech.
„To činí prioritu ze zachování lesů v Jižní Americe, zejména s ohledem na současnou krizi tropických pralesů způsobenou antropogenními dopady, jako jsou požáry, odlesňování a změna klimatu,” tvrdí lesní ekolog Peter Reich z Michiganské univerzity.
Na druhém místě je Eurasie, která má 14 000 známých a 2 000 neznámých druhů, po ní Afrika s o polovinu nižším počtem neznámých druhů a s 10 000 známými. Severní Amerika včetně Střední Ameriky má 9 000 známých a 2 000 neznámých druhů, a Oceánie včetně Austrálie má 7 000 známých a 2 000 neznámých druhů.
K ochraně druhů stromů je nutné nejprve identifikovat skutečnou druhovou rozmanitost, říkají vědci. A „tento nový globální soubor dat je v ekologii a biologické rozmanitosti významným kouskem skládačky,” doplňuje výzkumník specializovaný na lesy Andy Marshall z University of the Sunshine Coast.
Zdroj: PNAS.