Revoluce v zubním lékařství. Konečně opravdu bezbolestná metoda

 Věda a Výzkum 
25. října 2018 12:22 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
Návštěvy zubaře většinou nepatří mezi oblíbené činnosti Shutterstock
Asi nebudeme příliš daleko od pravdy, když řekneme, že k zubaři jde jen málokdo s radostí. Současné metody opravy zubních kazů se sice výrazně oproti minulosti vylepšily, ale do bezbolestného zákroku mají stále daleko.

Mnoho lidí zřejmě už napadlo, že s lidskými zuby se to matce přírodě tak úplně nepovedlo. Poté co nám vypadnou zuby mléčné a narostou stálé zuby, což nastane někdy v šestém či sedmém roce, už s nimi musíme bohužel vydržet po celý zbytek života.

Někteří jiní tvorové, například žraloci, jsou na tom podstatně lépe. Jejich zuby jsou uspořádány v několika řadách, z nichž funkční je vždy ta první. Žraločí zuby mají ovšem neomezenou schopnost regenerace. Po opotřebení nebo poškození zuby vypadnou a nahradí je řada druhá. Počet řad není konečný a další stále dorůstají. Na druhou stranu jsme na tom zase lépe než třeba sloni, kterým když se stoličky definitivně opotřebují, tak zvíře pojde hladem.

Díky rozvinuté dentální medicíně a protetice sice po ztrátě zubů hlady nezemřeme, ale metody opravy zubních kazů nejsou stále nic příjemného. Zubní kaz jen nutné odvrtat, vyčistit a vzniklou mezeru vyplnit plombou. Jednak je to vždy nepříjemné, někdy i poměrně bolestivé, a navíc, pokud se tato procedura opakuje u jednoho zubu, je oprava stále komplikovanější a nakonec o zub většinou stejně přijdeme.

Že zubní kazy vznikají v důsledku poškození zubní skloviny, není nic nového. A tak nás nejrůznější výrobci zubních past v reklamách masírují, že právě jejich výrobek zaručí obnovu a zdraví zubní skloviny. Jistě v počátečních stádiích může vápník a fosfáty obsažené v zubních pastách v malém měřítku „zalepit“ drobná poškození zubní skloviny. Ale vznikne-li kaz, pak už nás před vrtáním a plombováním nic nezachrání.

Ale půjde to zřejmě i jinak. Remineralizace, oficiálně nazývaná zkratkou EAER (Electrically Accelerated and Enhanced Remineralisation), je nová technologie vyvíjená na londýnské univerzitě King’s College. Záměrem je zub zacelit a vyléčit pomocí částeček vápníku a fosfátů, které dají zubu zpátky přirozenou výplň. A jak by to mělo fungovat? Speciální roztok je za pomoci slabého elektrického proudu, který pacient nepocítí, směřován tak, aby zaplnil novou zubní sklovinou otvor po zubním kazu. Žádné vrtání a plombování, žádné injekce a žádná bolest. Podobná metoda se již dnes nabízí, zatím však jenom pro bělení chrupu. Věděli jste, že naše hřiby nám prodlužují život? Více se dočtete zde.

„Tato metoda by mohla zásadním způsobem změnit podobu současné dentální medicíny“ říká profesor Nigel Pitts ze zmíněného institutu. Navíc by tato technologie měla být levnější než stávající opravy zubů. Otázka je, zda právě to nebude překážkou pro její rozšíření.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod