Vědecky potvrzeno! Touto činností si výrazně prodloužíte život
Naše generace pozvolna tloustne a leniví. A souběžně s tím se nám zhoršuje i zdraví a civilizační choroby jako jsou nemoci srdce, krevního oběhu, cukrovka druhého typu a další jsou na vzestupu. A pomoci nám může pohybová aktivita, která se považuje za jeden z nejdůležitějších pilířů zdraví. Pravidelný pohyb je bezesporu vhodným prostředkem pro celkové zdraví a zlepšení kvality života u všech věkových skupin.
Málo se ví, že fyzická nečinnost je dnes považována za rizikový faktor mnoha zhoubných nádorů. A pohyb pomáhá i při prevenci a léčení například osteoporózy, tedy řídnutí kostní hmoty, která se začíná projevovat kolem padesátého roku věku a kolem sedmdesátky jí již trpí téměř polovina seniorů.
Mnozí lékaři však měli pochybnosti, zda přehnaná pohybová a sportovní aktivita naše zdraví spíše nepoškozuje. Výzkum, který probíhal 25 let a byl založen na pozorování více než 120 000 pacientů, však dospěl k překvapivým závěrům. Účastníci projektu museli v rámci vyšetření běhat na běžeckém pásu a vědci posléze porovnávali tato data s údaji o úmrtnosti lidí do výzkumu zapojených.
Závěrečná zpráva pak podle autorů projektu prokazuje, že pokud lidé necvičili, bylo jejich celkové zdraví ohroženější, než kdyby kouřili. Zajímavé také je, že vědci nenašli žádnou horní hranici, kde by už nějaká větší míra cvičení škodila. Naopak. Z výzkumu jim po celou dobu vycházel stejný vzorec. Čím vyšší míra pohybových aktivit, tím lepší bylo přežití, a to bez ohledu na stáří. S výzkumem, který by mohl lidem výrazně prodloužit život, se můžete seznámit v tomto článku.
A z výzkumu vyplynula také skutečnost, která by měla zaujmout tu něžnější část lidstva. Výsledky totiž prokázaly, že cvičení výrazně více prospívá právě ženám.
S trochou nadsázky by se dalo říci, že chcete-li si užívat plnohodnotný a aktivní život do stovky, tak hurá do tělocvičen či do přírody a cvičit, chodit a hýbat se. Čím více, tím lépe!