Přírodní nepřátelé našeho zdraví. Ale existují vůbec?

 Věda a Výzkum 
17. listopadu 2018 12:28 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
Virgule je jedna z pomůcek, která geopatogenní zóny určitě objeví  / inStory.cz
Někteří z nás tomu věří a někteří se tomu posmívají. Geopatogenní zóny. Neviditelné paprsky, které mají vyzařovat, poškozují naše zdraví. Otázka však je, zda vůbec existují.

Existují, nebo ne? Tato otázka rozděluje odborníky i laiky na dva zcela nesmiřitelné tábory. První zmínky o dračích žílách, v současnosti nazývaných také patogenní či dráždivé zóny, Curryho pásy nebo geoanomální zóny jsou staré kolem 4000 let a pocházejí z Číny. Zmínky a nauky o takových místech můžeme najít i ve starém Egyptě či Římě.

Záření se nachází nad podzemními toky vod, v okolí rudných žil, při vzájemných kontaktech nesourodých hornin nebo v oblasti geologických zlomů či radioaktivních lokalit. Všude tam má vznikat negativně působící magnetické pole, které působí na lidský organismus a způsobuje únavu i nejrůznější nemoci, včetně nádorových onemocnění. Obranou proti těmto jevům pak mají být nejrůznější přístroje a udělátka, která záření „odstíní“ a ochrání tak naše zdraví. Mimochodem, první přístroj na ochranu před patogenními zónami sestrojil Georges Lakhovsky, původem Rus, a propagátor těchto zón, kterému byl patentovým úřadem Spojených států udělen patent na jeho „Multiple Wave Oscillator“ již v roce 1934.

Problém je, že existence takových zón seriózní vědecké výzkumy nepotvrzují. Podle názvu by se mohlo zdát, že jde o jakési plochy na zemském povrchu, které záporně ovlivňují zdraví lidí. Žádná měření prováděná přesnými přístroji však podobné zóny nebyla dosud schopná prokázat. Jediná měření, která zóny spolehlivě „odhalí“, jsou virgule a jejich variace v rukách senzibilů. A ti sice zóny bez problémů najdou, ale necháte-li posoudit jedno a to samé místo několika z nich, pak se jejich „měření“ zcela diametrálně rozcházejí. O objevu nové přírodní síly jsme psali v tomto článku.

Na druhou stranu zastánci teorií uvádějí mnohé příklady, kdy stačilo například přestěhovat postel z těchto zón a dlouholeté zdravotní problémy osob téměř zázračně zmizely. To ovšem může být způsobeno i docela obyčejnou vírou. Je vědecky dokázáno, že tzv. placebo efekt má pozitivní dopad na zdravotní stav nemocných osob. Jeho podstata spočívá v psychice pacienta, kdy se domnívá, že je účinně léčen, v tomto případě tedy, že původce jeho obtíží byl odhalen a odstraněn. Samo vědomí, že je negativní stav odstraněn, může způsobit reálné zlepšení zdravotního stavu, neboť zklidnění a zlepšení psychického stavu má samozřejmě jistou odezvu i ve fyziologii organismu.

I když se zastánci a odpůrci geopatogenních zón nemohou shodnout, zda existují či nikoli, nelze zřejmě tuto problematiku posuzovat zcela jednoznačně a bez jakýchkoli výhrad z toho či onoho pohledu.

Jisté je však jedno. Bez ohledu na to, zda tyto zóny existují, či neexistují, udělali si z nich mnozí poměrně slušně prosperující živnost. Stačí jen zběžně projít internet a najdete desítky odkazů na jejich zaměření, zakreslení a odrušení.  

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky