Jíte více, než je zdrávo? Možná jste v tom nevinně, mohou za to mikrobi

Střevní mikrobi mají na vzniku nadváhy zřejmě větší podíl, než se předpokládalo
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
28. listopadu 2018 15:22 / Shutterstock
  0   0
Přejídání se patří k nejvýznamnějším příčinám nadváhy a obezity. Jakmile příjem energie výrazně překročí její výdej, tělo začíná přebytky ukládat a je zle. Vaše váha jde pomalu ale jistě nahoru. Ale možná jste v tom nevinně.

Jídlo je pro přežití člověka nezbytné, ale pokud se vaše myšlenky točí celý den pouze kolem jídla a následně toho vždy spořádáte více, než je pro uspokojení hladu nutné, pak trpíte jednou z forem poruchy příjmu potravy.

Příčin může být pochopitelně celá řada, ale je možné, že za vaším nutkáním mohou být mikrobi, kteří žijí ve vašem trávicím traktu. Zdá se totiž, že střevní mikrobi ovlivňují naši chuť k jídlu a přibírání na váze více, než si vědci doposud mysleli.

Francouzští vědci provedli na laboratorních krysách zajímavý experiment. Obézním krysám odebrali vzorky střevních mikrobů a implantovali je krysám, které neměly s obezitou žádné problémy. A výsledky byly hodně zajímavé. 

Zvířata, která doposud žrala normálně, se začala výrazně přejídat. A výsledkem byl pochopitelně značný nárůst jejich hmotnosti. Přitom podmínky měly úplně stejné jako před experimentem.

Experiment podle vědců prokazuje, že za nutkáním k přejídání mohou být právě mikrobi přítomní ve střevní flóře. Další studium střevní mikroflóry může tak mít zásadní význam i pro pochopení vzniku obezity u lidí. O příčinách narůstající obezity u dětí jsme psali v tomto článku.

Je tedy možné, že jsou v tom někteří tlouštíci opravdu nevinně. Za jejich sklonem k přejídání a závislosti na jídle tak nemusí být třeba stres či třeba nedostatek disciplíny při kontrole množství přijímané potravy, ale prostě špatní mikrobi v jejich útrobách.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Stále o něm čteme, ale nejspíš ani netušíme, co vlastně je Higgsův boson

Dům a zahrada

Pokud v lednici skladujete vejce delší dobu, raději si ověřte jejich čerstvost. Přinášíme možnosti

Cestování

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám pohladí oko i duši

Zavřít reklamu