Proč naši předkové vyhynuli? Vědci přišli se zajímavou teorií

Neandrtálci žili s moderním člověkem společně po dobu nejméně pěti tisíc let
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
14. května 2018 11:34 / Česká televize
  27   11
Ve škole jsme se kdysi učili, že člověk neandrtálský byl předchůdce moderního člověka Homo sapiens. Pozdější výzkumy prokázaly, že to nebyla tak docela pravda a že oba druhy žily společně nejméně po dobu 5000 let. Stále nezodpovězenou otázkou však zůstává, proč neandrtálci vyhynuli.

Jak ukazují poslední genetické výzkumy, rozšířili se neandrtálci, kteří se jako druh objevili přibližně před 250 000 lety, z území dnešní Evropy až do střední Asie. Objevy prokazují, že obývali i region jižní Sibiře. Když došlo před zhruba 70 tisíci lety k dramatickému ochlazení, dostávají se neandrtálci až na Přední východ, tedy do oblasti zasahující severovýchodní Afriku, jihozápadní Asii a jihovýchodní Evropu. A vedou si jako druh docela dobře. 

Náhle, po zhruba 200 tisících let své existence, však vymírají. Vůbec poslední neandertálci přežívali v jeskynním systému kolem Gibraltaru před přibližně 40 000 lety. Proč vlastně vymřeli, se pokouší vysvětlit množství nejrůznějších teorií. O nových archeologických nálezech upřesňujících stáří předchůdce moderního člověka jsme psali v tomto článku.

Se zajímavou teorií přišel vědecký tým z univerzity v Oxfordu. Podle jejich názoru byly hlavní příčinou vyhynutí neandrtálců extrémně velké oči. K tomuto poznatku vedly vědce obrázky vzniklé za pomoci moderních technologií, které ukazují jeho přibližnou podobu. 

Podle badatelů z Oxfordu byly velké oči jednou z hlavních příčin jejich vymizení. Příliš velká část mozku byla podle jejich teorie zaměstnána zpracováváním vizuálních vjemů a s tím související kontrolou tělesných pohybů. V mozku neandrtálce prý tak zbýval pouze minimální prostor pro ostatní funkce. 

Neandrtálci tak výrazně zaostávali v sociálních interakcích a nebyli schopni se nejen dostatečně rozmnožovat, ale pokulhávala i týmová spolupráce. V případě řešení neobvyklých situací byli tak podle vědců značně znevýhodněni a nebyli schopni je dostatečně efektivně řešit. A to byl prý hlavní důvod vedoucí k vyhynutí. 

Část vědců však zastává názor, že k vymření nemusel být žádný zásadní důvod a mohlo jít jen o statistickou nevyhnutelnost danou neustávající migrací moderního člověka z afrického kontinentu do Evropy.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Už to není sci-fi. Do pěti let budou v jihokorejské armádě sloužit bioboti

Dům a zahrada

Nevíte jak na plevel v trávníku? Je to jednodušší, než se zdá

Cestování

Objevte malebný ostrov v Bavorsku s pohádkovou kopií Versailles

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu