Proč naši předkové vyhynuli? Vědci přišli se zajímavou teorií
Jak ukazují poslední genetické výzkumy, rozšířili se neandrtálci, kteří se jako druh objevili přibližně před 250 000 lety, z území dnešní Evropy až do střední Asie. Objevy prokazují, že obývali i region jižní Sibiře. Když došlo před zhruba 70 tisíci lety k dramatickému ochlazení, dostávají se neandrtálci až na Přední východ, tedy do oblasti zasahující severovýchodní Afriku, jihozápadní Asii a jihovýchodní Evropu. A vedou si jako druh docela dobře.
Náhle, po zhruba 200 tisících let své existence, však vymírají. Vůbec poslední neandertálci přežívali v jeskynním systému kolem Gibraltaru před přibližně 40 000 lety. Proč vlastně vymřeli, se pokouší vysvětlit množství nejrůznějších teorií. O nových archeologických nálezech upřesňujících stáří předchůdce moderního člověka jsme psali v tomto článku.
Se zajímavou teorií přišel vědecký tým z univerzity v Oxfordu. Podle jejich názoru byly hlavní příčinou vyhynutí neandrtálců extrémně velké oči. K tomuto poznatku vedly vědce obrázky vzniklé za pomoci moderních technologií, které ukazují jeho přibližnou podobu.
Podle badatelů z Oxfordu byly velké oči jednou z hlavních příčin jejich vymizení. Příliš velká část mozku byla podle jejich teorie zaměstnána zpracováváním vizuálních vjemů a s tím související kontrolou tělesných pohybů. V mozku neandrtálce prý tak zbýval pouze minimální prostor pro ostatní funkce.
Neandrtálci tak výrazně zaostávali v sociálních interakcích a nebyli schopni se nejen dostatečně rozmnožovat, ale pokulhávala i týmová spolupráce. V případě řešení neobvyklých situací byli tak podle vědců značně znevýhodněni a nebyli schopni je dostatečně efektivně řešit. A to byl prý hlavní důvod vedoucí k vyhynutí.
Část vědců však zastává názor, že k vymření nemusel být žádný zásadní důvod a mohlo jít jen o statistickou nevyhnutelnost danou neustávající migrací moderního člověka z afrického kontinentu do Evropy.