Nejděsivější predátor? Pravděpodobně pouhý mýtus

 Země a Příroda 
20. října 2018 12:11 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
Největší predátor všech dob byl pravděpodobně jen mrchožrout Shutterstock
Tyrannosaurus rex. Jeden z největších a pravděpodobně i nejznámějších masožravých dinosaurů. Mnozí jej pokládáme za jednoho z největších, ne-li úplně největšího a nejděsivějšího predátora všech dob.

Jak výzkumy pokračují a vědecké metody se stále zdokonalují, tak se možná jedná o jeden z nejrozšířenějších mýtů. Ještě v průběhu osmdesátých let dvacátého století se někteří paleontologové domnívali, že přes svou mohutnou tělesnou stavbu (odhaduje se, že největší tyranosauři mohli dosahovat délky kolem 13 metrů a hmotnosti přes 8 tun) dokázali běhat rychlostí okolo 65 km za hodinu. Další výzkumy však postupně odhalily, že to je údaj značně přehnaný. Studie z roku 2007 za použití novějších metod vědeckého zkoumání pak dospěla k závěru, že jeho rychlost asi nepřesáhla 29 km za hodinu. 

Loňského roku pak vědci použili techniku dynamické analýzy a do počítače zadali parametry jako je celková váha, síla kostí dolních končetin a váhové rozložení celého ještěrova těla. A počítač nakonec dospěl k výsledku, který vědce poněkud zklamal. 

Simulace totiž ukázala, že Tyrannosaurus rex se dokázal pohybovat rychlostí maximálně 18 km za hodinu! „Kdyby měl běhat rychlostí, kterou původně vědci odhadovali, tedy více než 60 km za hodinu, pak by si polámal všechny kosti v dolních končetinách," komentoval výsledky výzkumu profesor z University v Manchestru William Sellers. Jenom pro srovnání: průměrná rychlost, jakou dokáže vyvinout v běhu netrénovaný člověk, je asi 25–30 km/h. Ukazuje se tedy, že tyrannosaurovi by zřejmě dokázal utéci i normální, jen trochu fyzicky zdatný člověk.

Tyto nové poznatky pak pozměňují naše dosud zažité představy o tom, jak tento prehistorický ještěr žil. Jeho rychlost totiž bezpochyby musela ovlivňovat jeho schopnosti lovu. Někteří vědci se dokonce domnívají, že možná nelovil vůbec. Zdá se totiž být velmi pravděpodobné, že reálný obraz je takový, že  „největší“ predátor všech dob se ploužil krajinou a živil se převážně mršinami, protože většinu kořisti prostě nedokázal dohonit. O objevu obrovského ještěra v poušti Gobi jsme psali před časem.

Naše představy o Tyrannosauru rexovi, který se řítil krajinou sem tam a ulovil a sežral všechna zvířata, živené hollywoodskými filmy, budeme tedy muset bohužel výrazně poupravit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...