Překvapivý výzkum. Proč roste obezita u malých dětí?

Přílišným úklidem a dezinfekcí domácnosti možná našim dětem moc neprospíváme
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
16. října 2018 11:56 / Shutterstock
  18   1
Mít domácnost stále uklizenou, bez zrnka prachu a celkově vyblýskanou, je snem každé hospodyňky. Je však možné, že snahou o dokonalou čistotu můžete způsobit problémy svým dětem.

Že jsou děti poslední dobou stále více ohrožovány obezitou, potvrdí každý dětský lékař. V současné době trpí nadváhou každé čtvrté dítě, obezitou každé sedmé dítě a morbidní obezitou čtyři děti ze sta. Jen České republice je tak obézních okolo 150 tisíc do 16 let, přičemž přibližně u poloviny z nich už došlo ke zdravotním komplikacím. A asi 34 tisíc našich dětí trpí extrémní obezitou.

A čísla v Evropě se od těch našich nijak neliší. Ve většině případů se jedná o obezitu, za kterou jsou zodpovědní rodiče praktikováním nevhodného stravování a životního stylu, který naše děti přejímají. A dětská obezita není nic, co bychom měli brát na lehkou váhu. Negativními důsledky nadváhy u dětí je pak poškození pohybového aparátu, dýchací obtíže, vznik cukrovky II. typu a další komplikace.

Ale nadváhou jsou ohroženy už děti ve věku 3 - 4 měsíců. A důvod může být poměrně překvapivý. Podle nového výzkumu vědců z univerzity v kanadské Albertě paradoxně může být za nadváhou takto starých dětí přehnaná snaha o čistotu domácnosti a časté či nadměrné používání dezinfekčních prostředků. Dezinfekce sice zabíjí bakterie, ale zároveň likviduje i část bakterií v trávicím traktu dětí, což může vést k obezitě. Jak bakterie dokáží zvyšovat svou odolnost, jsme psali v tomto článku.

Používané čisticí prostředky se dostávají dětem do těla tím, že je vdechnou. U kojenců pak způsobují změnu složení střevní mikroflóry, kdy se ve střevech více množí bakterie z čeledi Lachnospiraceae. Ty sice střevní trakt lidí běžně obývají, ale vyšší koncentrace je spojená s vyšším objemem tuku v těle. Výsledkem je, že  děti z domácností, kde se tyto čistící prostředky často používají, jsou ve věku tří let tlustší než děti, které vyrůstaly v domácnostech, kde se čisticí prostředky používají méně často, a nebo jsou používány čisticí prostředky bez dezinfekčních složek, například na bázi octa.

Faktem je, že mnozí lékaři jsou přesvědčeni, že bakterie, se kterými se lidské tělo v dětství potká, určují nastavení našeho imunitního systému i v době dospělosti. Ti dříve narození si jistě vzpomenou, že jako děti nebyli vystavováni přehnané čistotě, vesele po bouřce skotačili v blátivých kalužích, cpali se nezralým ovocem utrženým rovnou ze stromů a většinou jim to nijak neublížilo. Spíše se zdá, že naopak.

Je tedy zřejmé, že nic se nemá přehánět a že snaha o dokonalou až sterilní čistotu domácnosti našim dětem spíše škodí, než výrazně prospívá.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americké letectvo udělalo zásadní krok směrem k budoucnosti. Umělá inteligence poprvé sama letěla bojovým...

Dům a zahrada

Ochraňte rostliny před mšicemi. Zlikvidujte škůdce přírodní cestou

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu