Překvapivý výzkum. Proč roste obezita u malých dětí?

Přílišným úklidem a dezinfekcí domácnosti možná našim dětem moc neprospíváme
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
16. října 2018 11:56 / Shutterstock
  18   1
Mít domácnost stále uklizenou, bez zrnka prachu a celkově vyblýskanou, je snem každé hospodyňky. Je však možné, že snahou o dokonalou čistotu můžete způsobit problémy svým dětem.

Že jsou děti poslední dobou stále více ohrožovány obezitou, potvrdí každý dětský lékař. V současné době trpí nadváhou každé čtvrté dítě, obezitou každé sedmé dítě a morbidní obezitou čtyři děti ze sta. Jen České republice je tak obézních okolo 150 tisíc do 16 let, přičemž přibližně u poloviny z nich už došlo ke zdravotním komplikacím. A asi 34 tisíc našich dětí trpí extrémní obezitou.

A čísla v Evropě se od těch našich nijak neliší. Ve většině případů se jedná o obezitu, za kterou jsou zodpovědní rodiče praktikováním nevhodného stravování a životního stylu, který naše děti přejímají. A dětská obezita není nic, co bychom měli brát na lehkou váhu. Negativními důsledky nadváhy u dětí je pak poškození pohybového aparátu, dýchací obtíže, vznik cukrovky II. typu a další komplikace.

Ale nadváhou jsou ohroženy už děti ve věku 3 - 4 měsíců. A důvod může být poměrně překvapivý. Podle nového výzkumu vědců z univerzity v kanadské Albertě paradoxně může být za nadváhou takto starých dětí přehnaná snaha o čistotu domácnosti a časté či nadměrné používání dezinfekčních prostředků. Dezinfekce sice zabíjí bakterie, ale zároveň likviduje i část bakterií v trávicím traktu dětí, což může vést k obezitě. Jak bakterie dokáží zvyšovat svou odolnost, jsme psali v tomto článku.

Používané čisticí prostředky se dostávají dětem do těla tím, že je vdechnou. U kojenců pak způsobují změnu složení střevní mikroflóry, kdy se ve střevech více množí bakterie z čeledi Lachnospiraceae. Ty sice střevní trakt lidí běžně obývají, ale vyšší koncentrace je spojená s vyšším objemem tuku v těle. Výsledkem je, že  děti z domácností, kde se tyto čistící prostředky často používají, jsou ve věku tří let tlustší než děti, které vyrůstaly v domácnostech, kde se čisticí prostředky používají méně často, a nebo jsou používány čisticí prostředky bez dezinfekčních složek, například na bázi octa.

Faktem je, že mnozí lékaři jsou přesvědčeni, že bakterie, se kterými se lidské tělo v dětství potká, určují nastavení našeho imunitního systému i v době dospělosti. Ti dříve narození si jistě vzpomenou, že jako děti nebyli vystavováni přehnané čistotě, vesele po bouřce skotačili v blátivých kalužích, cpali se nezralým ovocem utrženým rovnou ze stromů a většinou jim to nijak neublížilo. Spíše se zdá, že naopak.

Je tedy zřejmé, že nic se nemá přehánět a že snaha o dokonalou až sterilní čistotu domácnosti našim dětem spíše škodí, než výrazně prospívá.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Šance na rychlejší internet se jmenuje 5G

Dům a zahrada

Zvládáte komunikaci s kočkou? Když víte, jak na to, je to hračka

Cestování

Tipy, kdy je nejlepší čas vypravit se do Španělska

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu