Překvapivě chytří ptáci. Na svou ochranu před hmyzem používají zajímavý repelent

Pro ochranu svých mláďat používají někteří ptáci cigaretové nedopalky
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
19. října 2018 12:36 / Shutterstock
  2   0
S tím, že je nejrůznější hmyz obtížný a navíc mnohdy přenáší nejrůznější nemoci, budou asi všichni souhlasit. Na jeho ochranu používáme nejrůznější přírodní či chemické repelenty. Nejsme ovšem jediní.

Nejrůznější parazité napadají i ptačí hnízda. Jejich obyvatele neobtěžují a neohrožují o nic méně než člověka. A tak někteří ptáci „vymysleli“ na ochranu svých hnízd zajímavou metodu. Při stavbě svých příbytků používají, a to zcela záměrně – cigaretové nedopalky, řečené vajgly. 

A podle výzkumu provedeném mexickými ornitology tak činí zcela záměrně. Z papírového obalu vyklovou výplň a tu pak vpletou do hnízda. Vědci se původně domnívali, že cigaretové nedopalky jsou součástí hnízd, protože se ptákům jeví jako dobrý stavební materiál, kterého je bohužel všude na ulicích dost. Nakonec ale zjistili, že ptáci tak činí zcela záměrně, a to kvůli jejich zápachu. Zápach a nikotin totiž působí jako repelent zejména na roztoče a další hmyzí návštěvníky, kteří by se rádi přiživili krví dospělých jedinců, ale zejména mláďat. 

Pro ověření této teorie připravili vědci pokus, kdy sledovali 32 párů hýlů mexických. Ještě před snůškou vajec pak do třetiny hnízd umístili živá klíšťata, do třetiny mrtvá a třetinu ponechali bez parazitů.

Následně zjistili, že v hnízdech, kam byla umístěna mrtvá nebo žádná klíšťata, nebyl jediný nedopalek. Naopak v každém z hnízd, kde byla živá klíšťata, byly vajgly nalezeny. Ornitologové na základě tohoto pokusu tvrdí, že ptáci používají nedopalky zcela záměrně, aby odradili parazity a jejich mláďata tak měli větší šanci na přežití. O důmyslné metodě, jak si zvířata dokážou zajistit sex, se dočtete zde.

Příroda a její obyvatelé nás prostě stále znovu a znovu udivují překvapivým a racionálním jednáním.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Klasické elektromobily možná nebudou cestou do budoucnosti

Dům a zahrada

Důvody, proč někteří psi štěkají příliš často

Cestování

Božsky krásná místa v Itálii, kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou

Zavřít reklamu