Jak navždy zničit šatního mola. Převratná novinka v boji proti otravným škůdcům

 Věda a Výzkum 
26. září 2018 12:23 / Karel Kovka
  13
📷
4 fotografie v galerii
Moli nám dokážou nadělat v šatníku pěknou paseku Depositphotos
Jistě se to mnohým z vás již stalo. Přijdou po létě sychravé dny a tak sáhnete do skříně pro nějaké teplejší oblečení. A s hrůzou zjistíte, že zejména vlněné oděvy jsou samá díra. Oblečení vám přes léto zničil mol šatní.

Tito drobní motýlci z čeledi molovitých o velikosti mezi 4 až 8 milimetry, respektive jejich larvy, jsou obávanými škůdci našich šatníků. Právě larvy živící se keratinem neboli rohovinou obsaženou v některých přírodních materiálech dokážou dokonale poničit oblečení. Jsou totiž jedním z mála živočišných druhů, který je schopen trávit vlnu.

Samička naklade 50 – 80 vajíček v jedné až dvou snůškách na vlněnou látku. Za dva týdny se líhnou larvy a okamžitě se začínají živit okolním materiálem. Nejvíce napadají tkaniny s obsahem keratinu (vlna, kůže či peří), nicméně v případě nedostatku této vhodné potravy jsou housenky mola schopné poškozovat i látky neobsahující keratin, tedy například výrobky z bavlny a lnu. Naproti tomu syntetické tkaniny jsou před ním v bezpečí.

Před moly se můžeme chránit třeba tím, že do úložných prostor umístíme pytlíky naplněné bylinkami jako například sušenou mařinkou vonnou, rozmarýnem, vratičem, sušenou pomerančovou kůrou, levandulí či pelyňkem. Využít lze i lapače napuštěné feromony.

Moli však nenapadají jen naše šatníky, ale ničí i vzácné exponáty v mnoha muzeích po celém světě a způsobují tak nedozírné škody. A právě na již zmíněné feromony se rozhodli vsadit kurátoři londýnského Přírodovědného muzea. Ve spolupráci s vědci vyvinuli feromon, který působí na samečky mola šatního. Samičky totiž po nakladení vajíček umírají, ale samečci i po spáření žijí dále a pokračují v rozmnožování do konce života.

Vyvinutý feromonový prášek po aplikaci působí na samečky tak, že se vlastně stanou homosexuály, ztratí zájem o rozmnožování a přestanou samičky vyhledávat a oplodňovat. Technologii a výrobu feromonu zajistila zemědělská technologická společnost Exosect. Podle jejího vyjádření je feromon účinnější a ekologicky šetrnější než pesticidy v kuličkách proti molům. Pracovníci muzea uvádějí, že počet molů se za krátké testovací období snížil o více než polovinu. Metodu začala zkoušet i londýnská Královská opera, kde moli působili velké škody na skladovaných kostýmech. O enzymu, který by mohl zachránit svět před katastrofou, se dočtete v tomto článku.

O tom kdy a zda bude nový prostředek uveden do běžného prodeje, společnost Exosect bohužel neinformovala. Zatím tedy musíme vystačit s naftalínem a bylinkami.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve