Katastrofická studie. Značné části lidstva hrozí krutý osud

 Věda a Výzkum 
13. září 2018 11:15 / Erik Toman
  0
📷
4 fotografie v galerii
Krátkozrakost bohužel není zcela vyléčitelná Depositphotos
Podle odborníků může v roce 2050 chodit po světě miliarda slepých lidí. Ztráta zraku hrozí zejména těm, kteří už dnes trpí krátkozrakostí. Problémy se zrakem má po celém světě stále více lidí. Nejhorší je situace ve Východní Asii.

Je zapotřebí zvrátit současnou epidemii krátkozrakosti. Výsledkem stále se rozšiřujícího fenoménu krátkozrakosti v rámci globální populace může totiž být to, že až miliarda lidí, která nyní trpí krátkozrakostí, může postupem času přijít o zrak úplně. 

V současnosti se s krátkozrakostí potýkají přibližně dvě miliardy lidí po celém světě. Podle vědců by se situace mohla ještě dále zhoršovat. Pokud se totiž nerozšíří možnosti léčby této vady zraku, může celkový počet krátkozrakých dosáhnout v příštích 35 letech varovných pěti miliard. Podle vědců je tak naléhavé, aby státy a vlády více investovali do výzkumu zrakových problémů a jejich léčby. 

Podle odborníků si zaprvé musí široká světová veřejnost uvědomit riziko, které z této oční vady hrozí. Zadruhé potřebujeme vědce a zdravotníky, kteří by vyvinuli efektivní léčbu. A zatřetí musí být oční lékaři lépe vybaveni na péči o rizikové pacienty.

Krátkozrakost převažuje zejména v zemích Východní Asie. V městských oblastech Singapuru, Číny, Taiwanu, Hong Kongu, Japonska a Jižní Koreje je situace nejvíce alarmující, problémy se zrakem tam má téměř 90 procent mladých lidí, kteří dokončují školu. Problém se ale pomalu přelévá i do západních zemí. Ve Spojených státech trápila krátkozrakost 25 procent dospělých, v roce 2004 už toto číslo stouplo na 42 procent. O úspěchu britských lékařů, kteří pomocí kmenových buněk dokázali pacientům vrátit zrak, jsme psali před časem

Krátkozrakost není vyléčitelná, vadu nelze úplně odstranit, ale existují slibné prognózy, že při správné medikaci a léčebných postupech se dá zhoršování krátkozrakosti výrazně zpomalit.

A co můžeme pro svůj zrak udělat? Tak například by rodiče by měli strávit s dětmi denně minimálně dvě hodiny venku na denním světle. Děti by se měly vyvarovat dlouhého vysedávání u televizních přijímačů, počítačů a další elektroniky. V neposlední řadě by pak rodiče měli dbát v pravidelných intervalech na vyšetření zraku svých potomků u očních specialistů.  

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda