Unikátní objev, který může vyřešit jeden z největších problémů světa

Houby, objevené na skládce v Pákistánu, umí požírat plasty
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
14. září 2018 10:07 / Shutterstock
  1   0
Plíseň, která požírá plasty? Zprávu o tomto objevu zveřejnily Královské botanické zahrady v Kew. Vědci věří, že dokážou danou plíseň vyrábět ve velkém. Mohla by pak pomoci i k vyčištění oceánů.

S pomocí donedávna neznámé houby či lépe řečeno plísně Aspergillus tubingensis by mělo být možné zlikvidovat plast, který se jinak rozkládá stovky let, během několika týdnů. V proslulých londýnských zahradách se v těchto dnech schází odborníci z celého světa, aby debatovali o tom, jak tyto plísně co nejlépe využít.

Čínští vědci, kteří pracovali na skládce odpadků v Islámábádu, narazili na houbu, jejíž enzym rozrušuje plasty jako polyester a polyuretan. Nyní zkoumají, zda by tato houba, v latinském originále lungus, mohla sloužit k rozkládání dalších umělých hmot, a jestli by se dala získat v množství potřebném pro průmyslové využití.

„Lungus využívá enzymů k ničení plastů, aby si zajistil potravu,“ říká odbornice na rostlinnou biologii v Kew llia Leitchová. Tedy zjednodušeně řečeno: houba vlastně žere plast. „Nyní potřebujeme odhalit její jednotlivé geny, abychom mohli její využití rozšířit,“ říká pro londýnské Timesy Leitchová, která v zahradách vede výzkumy. „Mohli bychom tuto houbu přidat k těm mořským, a pomoci tak k vyčištění oceánů. Zatím jsme objevili jen špičku ledovce.“ Vědci zcela náhodou přišli na řešení jednoho z největších problémů současnosti. Čtěte více.

Leitchová předpovídá, že během pěti let bude možné plast požírající houbu uměle pěstovat v takovém množství, kdy by ji mohly začít využívat, ale i produkovat velké průmyslové firmy. Vědci v tomto případě věří, že by nám tyto a podobné plísně či houby mohly pomoci vyřešit další palčivé problémy, jako je například čistění prostor zamořených radioaktivním zářením. 

Problém je, že plísně jsou trochu jako Dr. Jekyll a Mr. Hyde. Jsou nepostradatelné pro řadu aspektů života na planetě Země, ale zároveň jsou schopné i nedozírných devastací životního prostředí. Jenom v loňském roce bylo objeveno na 2000 druhů dosud neznámých hub a plísní. Proto musí být vědci obezřetní a musí najít přesně tu, která ekologii prospěje a neuškodí.

Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

V Číně jezdí nejrychlejší vlaky. Dočká se i Česko v nejbližších letech takto rychlých vlaků?

Dům a zahrada

Oblíbené cukety. Co vám může úrodu zničit?

Cestování

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí toho mnohem víc

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu