Hurikán, který děsí svojí velikostí a silou. Kdy a kde udeří?

 Země a Příroda 
20. září 2018 12:14 / Jitka Jahodová
  1
📷
4 fotografie v galerii
Je téměř jisté, že superhurikán jednou přijde Depositphotos
Hurikány posledních dnů nám připomněly, o jakou ničivou sílu jde. Ty nejsilnější bouře, které doposud ničily města, měly sílu 5. kategorie. Jak by vypadal hurikán o síle 6. kategorie? A zasáhne někdy naši planetu?

Až doposud nebylo potřeba, aby nějaká kategorie 6 vůbec existovala. Do současnosti totiž taková bouře nemohla podle klimatologů vzniknout. Pro představu, vítr v ní by dosahoval dlouhodobě rychlosti kolem 350 kilometrů za hodinu.

V současné době se ale podmínky na Zemi mění, a to tak, že podle odborníků na hurikány není vyloučené, že by mohly takové bouře v budoucnosti vznikat.  V atmosféře je nyní asi o 5–8 procent vodní páry více než v minulosti. Navíc se oteplují oceány, což je další podmínka pro vznik silných hurikánů. Dohromady to zvyšuje pravděpodobnost pro vznik superbouře, jakou ještě lidstvo nezažilo a na jakou není zatím připravené. O největších mýtech, které provázejí globálním oteplování, jsme více psali před časem.

Podle řady meteorologů je kvůli podmínkám na Zemi pravděpodobnost příchodu hurikánu o hypotetické síle 6 na Saffir-Simpsonově stupnici stále větší. Například Jeff Masters, který patří k nejrespektovanějším meteorologům v USA, si myslí, že je jen otázkou času, než taková bouře Spojené státy zasáhne.

Masters v roce 2016 rozproudil odbornou diskuzi, když vydal provokativní článek na odborném webu Weather Underground. Předpovídá v něm příchod „černé labutě“ – nepředpověditelného výjimečného jevu, na který není nikdo připravený, v podobě supersilného hurikánu.

Jeho hlavním argumentem je existence hurikánu z roku 1780, jemuž se dnes říká Velký Hurikán. Zcela nečekaně zasáhl ostrovy Martinik, Svatý Eustach a Barbados a připravil o život nejméně 22 tisíc lidí. Jde tedy o atlantickou tropickou cyklonu s dodnes největším počtem obětí v lidské historii. Vítr měl tehdy podle řady svědectví takovou sílu, že ze stromů odtrhával kůru. Něco podobného vědci pozorovali jen při tornádech, kdy vítr mívá rychlost nad 350 kilometrů v hodině.

Podle Masterse je téměř jisté, že další takový hurikán je nejen možný, ale i to, že se objeví znovu. Vědec v této předpovědi vycházel z prací dvou špičkových expertů na hurikány, Kerryho Emanuela z MIT a Ning Linové z Princetonu. Jedná se o tvůrce nejdetailnějšího modelu vzniku a chování hurikánů, který zveřejnili v srpnu 2015. Jejich práce byla od té doby zahrnuta do šesti celosvětových klimatických modelů. Také tato dvojice psala v odborném časopise Nature Climate Change o hypotetických supersilných hurikánech jako o šedých labutích: „Na rozdíl od opravdu nepředvídatelných a nevyhnutelných černých labutí, na něž se dá odpovědět jen rychlou reakcí, šedé labutě se dají předpovědět a dá se na ně systematicky připravovat.“

Podle výzkumu těchto vědců je téměř jisté, že takový ničivý hurikán zasáhne i Perský záliv, tedy oblast, kde se tropické cyklony v dějinách zatím neobjevily. Za nejrizikovější místa pro vznik superbouře považují také Cairns v Austrálii a Tampu na Floridě. Všude tam se spolu se změnami klimatu zvyšuje pravděpodobnost takových bouří až čtrnáctinásobně. Gigantické bouře ale neohrožují jen Zemi. Více se o tématu dočtete zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...