Fascinující ostrov plný záhad. Kam zmizely stromy z nejtajemnější části planety?

Sochy Ahu Nau Nau mají na hlavách tzv. pukao
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Záhady a tajemství 
17. září 2018 13:02 / Depositphotos
  5   0
Nevelký ostrov o rozloze pouhých 164 kilometrů čtverečních nazývají domorodci Rapa Nui (Velká země) nebo Te Pitoo Te Henua (Pupek světa). Izolovaný ostrovní národ obestírá tajemství a na mnoho otázek stále neznáme odpověď.

Nacházi se zhruba 3700 kilometrů západním směrem od pobřeží Jižní Ameriky a přibližně 1000 kilometrů od nejbližšího ostrova. Oficiálně dnes patří Velikonoční ostrov k Chile. Do všeobecného povědomí se dostal díky obrovským sochám zvaných moai. S málokterým koutem světa je spjato tolik záhad jako s Velikonočním ostrovem.

V genetické výbavě obyvatel Velikonočního ostrova není objevena žádná příměs domorodých obyvatel Ameriky, tedy indiánů. Někteří odborníci tvrdí, že mají řadu důkazů o tom, že na  Velikonočním ostrově se zabydleli Polynésané, kteří se sem dostali přes oceán snad již v polovině 1. tisíciletí. 

Obyvatelé Rapa Nui vytvořili unikátní kulturu, kterou nejvíce proslavilo oněch 900 monumentálních kamenných soch. Velký rozkvět kultura zaznamenala kolem roku 1200, ale už o pár set let později přišel naprostý úpadek.

O tom, proč byly sochy vytvořeny, a kdo je postavil, se stále vedou diskuse. Měly sochy představovat zemřelé předky nebo bohy, ke kterým se domorodý lid modlil, a nebo byly pouhými kamennými strážci ostrova? Jak se podařilo tak obrovské kusy kamene vztyčit na kamenné stupínky? Otázek je mnoho a odpovědi neznáme. Zatím. O jiném záhadném místě naší planety si přečtěte zde.

Další záhadou jsou destičky s nápisy v jazyce rongo-rongo, které dodnes nikdo nerozluštil. Na Velikonočním ostrově také zcela scházejí stromy. Jednou z teorií, jak k vymizení porostu mohlo dojít je, že zde zřejmě docházelo k nekontrolovanému vypalování ostrovní vegetace za účelem zisku zemědělské půdy, což potvrzují i některé archeologické nálezy. Další hypotéza zmiňuje krysy, které konzumovaly semena zdejších palem v takovém množství, že tím zabránily jejich množení. Co však skutečně způsobilo zánik všech stromů na celém ostrově, to dodnes není jisté. 

Ale největší záhadou je, proč vlastně vymřeli původní obyvatelé ostrova? Vymírání údajně začalo již dlouho předtím, než přijeli na Velikonoční ostrov Evropané. Důvodem tedy zřejmě není zavlečení některé z chorob, které byly původnímu obyvatelstvu neznámé a jejich organismus se jim neuměl bránit. Proč tedy domorodci vymřeli je zatím častým předmětem vědeckých diskuzí i bádání. 

Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jak se vyhnout námraze na předním okně auta

Dům a zahrada

Leghornky patří mezi nejoblíbenější slepice. Rychle dospívají a neúnavně snášejí vejce

Cestování

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete své tělo i mysl do naprosté pohody

Zavřít reklamu