خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Vědci provedli unikátní experiment. Chobotnici dali extázi a sledovali, co se bude dít

Chobotnice stály na počátku evoluce sociálního chování
 Věda a Výzkum 
23. září 2018 11:57 / Wikimedia
  1   0
Touha porozumět evolučním základům chobotnic, které mají velký mozek, jsou velmi chytré a vykazují známky sociálního chování, dovedla vědce k tomu, aby těmto bezobratlým podali MDMA neboli extázi. Tato droga u lidí snižuje strach, vyvolává pocity empatie, zkresluje čas a lidé s její pomocí vydrží na elektronickou hudbu celou noc. Chování chobotnic bylo v některých případech překvapivě podobné jako u lidí.

Vědci v rámci experimentu, který má za cíl odhalit způsoby, jakým se vyvíjelo sociální chování, využili drogy extáze a podali ji chobotnicím. Tito bezobratlí tvorové jsou totiž velice inteligentní a za normálních okolností velmi antisociální. Vědce proto zajímalo, jak bude jejich mozek na drogu reagovat a byli velmi překvapeni.

Chobotnice žijí převážně samotářským způsobem života a kontakt mezi sebou příliš nevyhledávají. Pokud se potkají dvě dospělé chobotnice, obvykle takové setkání končí útokem. To se však po požití drogy změnilo.

“Extáze vyvolává u lidí velmi empatické chování a je velice zajímavé vidět, jak stejným způsobem reaguje na tuto drogu mozek chobotnic. Tito tvorové jsou totiž evolučně o 500 miliónů dále než lidé a droga u nich vyvolává stejné reakce jako u lidí,“ uvedla výzkumnice Gul Doleanová.

Po požití drogy vědci zaznamenali výraznou změnu v chování chobotnic, které se chovaly podobně jako lidé a dokonce vyhledávaly vzájemný kontakt. Může za to hormon serotonin, jehož vyplavování extáze podporuje. Chobotnice nejsou sociální, ale jsou velmi inteligentní. Dokáží se velice snadno zorientovat v bludišti nebo otevřít sklenice ve snaze dostat se za potravou.

Že je efekt extáze u lidí a chobotnice tak podobný, je pro vědce cenným poznatkem k poznání vývoje sociálního chování u tvorů napříč planetou. Autoři studie se také domnívají, že chobotnice představují slibný model pro studium dlouhodobého účinku MDMA na lidský mozek. (Záhada kmene z Papuy Nové Guiney. Zdejší lidé odolávají závažným chorobám).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Kam dál?
Necítíte se dobře? Možná jste si pořídili „módní“ alergii
Korálové útesy mají nového, hodně překvapivého nepřítele
Záhada obyčejného polibku objasněna
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

TMC Dumont: Tuto ďábelskou motorku pohání motor z letadla

Dům a zahrada

Připravte na chladné počasí i vašeho pejska, pořiďte mu obleček

Cestování

Sicílie skrývá mnoho pokladů, a to nejen přírodních. Antické památky vás nadchnou