Katastrofa, která navždy změnila svět. Objeví se lék zabiják znovu?

 Věda a Výzkum 
04. září 2018 12:10 / Erik Toman
  0
📷
3 fotografie v galerii
Němečtí vědci se spokojili s pokusy na několika stovkách subjektů a posléze prohlásili lék za zcela neškodný Shutterstock
Výbuchy sopek, ničivá zemětřesení, záplavy a mnoho dalších neštěstí jsou ve světě téměř na denním pořádku. Napříč historií ale došlo k řadě katastrof, které se zapsaly do lidské historie a navždy změnily fungování společnosti. Pojďme se podívat na jednu, která se stala v roce 1957.

V tomto roce se dostal na trh thalidomid pod obchodním názvem Contergan, který vyráběla německá farmaceutická společnost Chemie Grunenthal. O lék byl obrovský zájem, neboť se jednalo o sedativum, které neobsahuje návykové barbituráty, což mělo být jeho klíčovou předností. Další předností měla být jeho naprostá nezávadnost.

V tehdejším světě neexistovala zdaleka tak přísně regulovaná výroba a testování léčiv, jak je tomu dnes. Němečtí vědci se spokojili s pokusy na několika stovkách subjektů a posléze prohlásili lék za zcela neškodný.

Contergan byl v té době přirovnáván k lékům jako je aspirin, neboť mimo jiné ulevoval od příznaků nachlazení či bolesti. Dokonce jej mohly brát i těhotné ženy.  

Jeden australský lékař dokonce tento lék doporučoval těhotným ženám, neboť jim ulevoval od ranních nevolností. Byl to ale ten samý lékař, který si po čase začal všímat, že jeho pacientky rodí stále více postižených dětí. A po nějaké době si tyto případy spojil právě s užíváním thalidomidu. O novém léku, který má snížit hmotnost, jsme psali před časem.

Podezření, že lék způsobuje deformace plodu se objevila již dříve, ale německá společnost toto podezření ignorovala. Případy se množily, což nakonec vyústilo v zákaz výroby a distribuce léku.

Napáchané škody byly ovšem děsivé a nevratné. Jen v Německu se narodilo na sedm tisíc dětí s tělesnými deformacemi či bez končetin, s poškozením zažívacího ústrojí a jinými hendikepy. Pouhých 40 procent takto postižených dětí přežilo. Ve zbytku světa šlo zhruba o dalších deset tisíc postižených. Z prodeje thalidomidu se tak stala jedna z nejhorších farmaceutických katastrof historie, která navždy změnila způsob testování a schvalování léčiv nejenom v Evropě. 

Otázkou je, zda se thalidomid může objevit znovu. Z trhu totiž zcela nezmizel, jeho prodej je však přísně regulován a přípravek se používá při léčbě lepry či některých druhů rakoviny.

Příčina jeho závadnosti přitom zůstávala neznámá i půl století po uvedení do prodeje. Teprve v roce 2010 přišel s vysvětlením japonský vědec Hirošim Handou. V rámci testů na kuřatech a akvarijních rybkách se podařilo zjistit, že problémy způsobuje bílkovina celebron, která se na thalidomid váže, takže pak neplní svoji důležitou roli při vývoji plodu.

Není tedy zcela vyloučeno, že se v budoucnu objeví vylepšená verze tohoto léku, která bude již bez nežádoucích vedlejších účinků.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda