Na Antarktidě se stalo něco, co odborníci nepředpokládali a co je velmi překvapilo

Šestá největší kra v historii měření se dala do pohybu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
09. září 2018 09:49 / Depositphotos
  0   0
Šestá největší ledová kra v historii se dala do pohybu. Kra A-68 je větší než Moravskoslezský kraj a má rozlohu skoro šest tisíc kilometrů čtverečních. Je šestou největší zaznamenanou krou v historii měření.

Když se loni v červenci od antarktického šelfového ledovce Larsen-C odtrhla kra A-68, strhla na sebe pozornost celého světa. Skoro rok byla gigantická ledová plocha v klidu a jen velice pomalu se vzdalovala od mateřského ledového příkrovu. Před několika týdny se ale začala hýbat a možná se vydala na svou poslední cestu. Nenadálý pohyb podle vedoucího českého antarktického programu Daniela Nývlta z Masarykovy univerzity odborníky překvapil.

„Vědci, kteří to komentovali v loňském roce, říkali, že může trvat několik let, než se dá do pohybu, protože Jižní oceán v prostoru Weddellova moře bývá dosti dlouze pokrytý mořským zámrzem,“ řekl Nývlt. Nečekané je hlavně to, že se kra do pohybu nedala během antarktického léta, kdy teploty stoupají a led v moři taje, ale během vrcholné zimy.

Teplota v Antarktidě na konci srpna padala k minus 80 stupňům Celsia a atakovala historická minima. Kra A-68 se začala točit proti směru hodinových ručiček a v pohybu bude kvůli ohromné váze nejspíš pokračovat. Proč se to stalo, vědci zatím neví.

Podle odborníků je vysvětlení dost těžké, protože v téhle části Antarktidy v zimě nikdo není. Nejsou tam žádné stanice a vzhledem k tomu, že je to polární noc, kdy tomuhle pohybu od července do začátku září dochází, nemůžeme využít ani satelitní senzory. doplňuje. Nejpravděpodobnější teorií je velká bouře, která masou ledu mohla pohnout. Jak by vypadalo Grónsko, kdyby roztál všechen led? Vědci přináší zajímavý pohled.

Kra teď buď znovu zakotví poblíž mateřského šelfového ledovce Larsen-C, kde bude dlouhé roky postupně tát, anebo se bude dál vzdalovat a nakonec se rozpadne v Jižním oceánu. 

Negativní vliv to bude mít na ledovec Larsen-C. „Nemyslím si, že by v dohledné době došlo k úplnému rozpadu toho šelfového ledovce Larsen-C, ale pokud současný nárůst teploty atmosféry i teploty moře v Jižním oceánu pokračovat, tak v horizontu 30 až 50 let bych si touhle prognózou už tak jistý nebyl,“ dodává odborník. Obří ledovec, který se odlomil od Antarktidy, ukrývá něco unikátního. Čtěte více.

Lidstvo ani tak velké množství ledu, které je v kře A-68 neohrozí. Stále vzrůstající teploty by ale v dlouhodobém horizontu hladiny oceánů zvednou mohly.

Erik Toman | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

SpaceX vyvinula první opakovaně použitelné odpalovací zařízení na světě

Dům a zahrada

Dodejte před začátkem jara květináčům a truhlíkům nový vzhled

Cestování

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi berou útokem malebný ostrůvek

Zavřít reklamu