Vědci odhalili, co lidem hrozí, když budou líní. A není to nic příjemného

 Věda a Výzkum 
01. září 2018 12:26 / Erik Toman
  0
📷
2 fotografie v galerii
Pro současné lidstvo, které se stává čím dál pohodlnější, by to mělo být výzkum varováním Depositphotos
Člověk vzpřímený, známý také pod označením homo erectus, byl nejdéle žijícím zástupcem rodu homo vůbec. Jeho jednotlivé poddruhy a formy přežívaly vice než 1,7 milionu let. Podle některých vědeckých studií obýval Zemi ještě před 50 000 lety.

Byl prvním příslušníkem rodu homo, který svou potravu nejen sbíral, ale i lovil. Používal oheň a jednoduché pěstní klíny. Přesto podle archeologů z Australské národní univerzity, kteří zkoumali naleziště Saffagah v Saúdské Arábii k jeho vyhynutí vedla lenost, nezájem a neochota ke změně prostředí.

Místo toho, aby se homo erectus snažil najít jakékoli lepší místo, spokojil se s životem v blízkosti vody a kamení. Právě z kamení, roztroušeného poblíž tábořiště, vyráběl jednoduché nástroje jako pěstní klíny a kamenné sekery. Vůbec ho přitom nezajímalo, že jde o méně kvalitní materiál a že kdyby si dal tu námahu a vylezl na kopec, narazil by tam na materiál výrazně vhodnější k výrobě lepších a účinnějších nástrojů.

Archeologové kopec nad táborem zkoumali opravdu pečlivě a nenašli tam jedinou stopu po těžbě kamene. Ve srovnáni s tím byli neandrtálci a homo sapiens vyložení všudybylové, kteří dokázali za lepšími materiály na výrobu nástrojů podnikat dlouhé cesty a zdolávat vysoké hory. Navíc se snažili, aby byly jejich nástroje stále lepši a lepší.

Pak už bylo jen otázkou času, kdy řeka vyschne, voda dojde a homo erectus v dané oblasti vymře. Žádný z obyvatel lokality se totiž neodvážil sbalit to málo, co měl, a udělat první krok směrem k novému tábořišti. Homo erectus byl vyšší a těžší než jeho předchůdci. Měřil od 145 do 185 cm a vážil mezi 40 až 70 kilogramy. Měl menší genitálie, žvýkací svaly i stoličky, ale větší mozek. Už nebyl tak ochlupený jako nejstarší formy rodu homo, používal  už částečně i řeč, byť hlavní část jeho komunikace obstarávala mimika a gesta. Žil v tlupách, jejíž členové spolupracovali. O tématu, jak zanikne lidstvo, jsme psali před časem.

Dříve se předpokládalo, že v době před 700 000 až 400 000 lety se regionální populace homo erectus přeměnily v homo sapiens. Nyni se ale většina odborníků přiklání k teorii, že homo erectus byl spíše slepou vývojovou větví.

Nejpravděpodobnějším předchůdcem homo sapiens se jeví homo heidelbergensis (člověk heidelberský), jehož některé populace v Africe dosahovaly podle kosterních nalézů až obřích tělesných rozměrů. Jejich hmotnost byla kolem 100 kg, výška až 210-220cm.

Jak je vidět, tak lenost a nerozhodnost může být důvodem vyhynutí celého živočišného druhu. Pro současné lidstvo, které se stává čím dál pohodlnější, by to mělo být varováním.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město