Vědci odhalili, co lidem hrozí, když budou líní. A není to nic příjemného
Byl prvním příslušníkem rodu homo, který svou potravu nejen sbíral, ale i lovil. Používal oheň a jednoduché pěstní klíny. Přesto podle archeologů z Australské národní univerzity, kteří zkoumali naleziště Saffagah v Saúdské Arábii k jeho vyhynutí vedla lenost, nezájem a neochota ke změně prostředí.
Místo toho, aby se homo erectus snažil najít jakékoli lepší místo, spokojil se s životem v blízkosti vody a kamení. Právě z kamení, roztroušeného poblíž tábořiště, vyráběl jednoduché nástroje jako pěstní klíny a kamenné sekery. Vůbec ho přitom nezajímalo, že jde o méně kvalitní materiál a že kdyby si dal tu námahu a vylezl na kopec, narazil by tam na materiál výrazně vhodnější k výrobě lepších a účinnějších nástrojů.
Archeologové kopec nad táborem zkoumali opravdu pečlivě a nenašli tam jedinou stopu po těžbě kamene. Ve srovnáni s tím byli neandrtálci a homo sapiens vyložení všudybylové, kteří dokázali za lepšími materiály na výrobu nástrojů podnikat dlouhé cesty a zdolávat vysoké hory. Navíc se snažili, aby byly jejich nástroje stále lepši a lepší.
Pak už bylo jen otázkou času, kdy řeka vyschne, voda dojde a homo erectus v dané oblasti vymře. Žádný z obyvatel lokality se totiž neodvážil sbalit to málo, co měl, a udělat první krok směrem k novému tábořišti. Homo erectus byl vyšší a těžší než jeho předchůdci. Měřil od 145 do 185 cm a vážil mezi 40 až 70 kilogramy. Měl menší genitálie, žvýkací svaly i stoličky, ale větší mozek. Už nebyl tak ochlupený jako nejstarší formy rodu homo, používal už částečně i řeč, byť hlavní část jeho komunikace obstarávala mimika a gesta. Žil v tlupách, jejíž členové spolupracovali. O tématu, jak zanikne lidstvo, jsme psali před časem.
Dříve se předpokládalo, že v době před 700 000 až 400 000 lety se regionální populace homo erectus přeměnily v homo sapiens. Nyni se ale většina odborníků přiklání k teorii, že homo erectus byl spíše slepou vývojovou větví.
Nejpravděpodobnějším předchůdcem homo sapiens se jeví homo heidelbergensis (člověk heidelberský), jehož některé populace v Africe dosahovaly podle kosterních nalézů až obřích tělesných rozměrů. Jejich hmotnost byla kolem 100 kg, výška až 210-220cm.
Jak je vidět, tak lenost a nerozhodnost může být důvodem vyhynutí celého živočišného druhu. Pro současné lidstvo, které se stává čím dál pohodlnější, by to mělo být varováním.