Vědci hledají způsob, jak zachránit Zemi před hrozbou supervulkánů

Supervulkán pod Yellowstone o sobě dává čas od času vědět
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
11. září 2018 13:04 / Depositphotos
  0   0
Kromě desítek asteroidů s nebezpečně vypadající trajektorií průletů kolem naší zeměkoule a hrozby jaderného celoplanetárního konfliktu zůstávají už tisíce let relativně skrytým, o to však hrozivějším nebezpečím, spící supervulkány.

Proč je vlastně takový supervulkán tak nebezpečný? Jde totiž o sopku schopnou sopečnou erupcí vyprodukovat ničivou energii tisíckrát větší, než u běžných sopečných erupcí. Naštěstí k erupcím supervulkánů dochází maximálně jednou za 100 000 let.

Supervulkán může vzniknout, pokud magma vystupuje k povrchu, ale nemůže z různých důvodů proniknout přes zemskou kůru. Tlak vzrůstá a magma se pod zemským povrchem rozšiřuje do chvíle, kdy zemská kůra už není schopná tento tlak udržet a dojde k obrovské ničivé erupci. Na Zemi se nachází hned několik supervulkánů, jejichž dřívější erupce způsobily katastrofy globálních rozměrů. Nejvíce evidovaných supervulkánů se nachází na území Severní Ameriky.

Přestože sílu supervulkánu jenom těžko něco zastaví, tak se právě nyní vědci z NASA pokoušejí vymyslet, jak zkrotit jeden z nejznámějších supervulkánů - Yellowstonskou kalderu. V NASA totiž připravili odvážný plán, jak tento supervulkán ochladit, dokonce se prý pokusí tuto nesmírnou energii dřímající hluboko pod zemským povrchem využít k výrobě elektřiny. Vědci varují, že jedna z italských sopek je v kritickém stádiu. Čtěte více.

Nebezpečí konstrukce této termální superelektrárny spočívá ovšem právě v tom, aby vědci různými hlubinnými vrty neprobudili spícího obra ze spánku a nezpůsobili tak celoplanetární katastrofu, protože následný oblak popela by na několik let zastínil dopad slunečního světla na Zemi. Tuto sopečnou zimu by dle odhadů nemuselo přežít až 90% všech živých bytostí na planetě.

A jak by tahle přírodní elektrárna vlastně fungovala? Podle záměru NASA by se navrtalo několik vrtů do hloubky až 10 kilometrů, naplnily by se vodou, kterou by teplota magmatu měnila na páru a ta by byla na povrchu využita k pohonu generátorů a výrobě elektřiny. O nejnebezpečnějších sopkách, které ohrožují naši planetu si přečtete zde.

Erik Toman | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Nenechte svilušky vysát život z vašich rostlin. Vyzkoušejte několik šetrných fíglů, které na ně...

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu