Objev mimozemské civilizace se blíží. Jak asi bude vypadat?

 Vesmír 
03. září 2018 12:16 / Jitka Jahodová
  24
📷
4 fotografie v galerii
Mimozemšťany si lidé představují různě Depositphotos
Britský teoretický fyzik Jim Al-Khalili tvrdí, že pro výzkum vesmíru je nyní přelomová doba. Vědci mají totiž k dispozici nové technologie, které jim umožňují snáze nacházet planety podobné Zemi.

„V roce 2020 začne fungovat nový vesmírný dalekohled Jamese Webba, díky němuž bude možné ještě přesněji zkoumat světlo pocházející z jiných hvězdných soustav,“ říká Al-Khalili, který je britským divákům známý také jako vědecký komentátor BBC a popularizátor vědy. V Česku mu vyšly už dvě knihy: Černé díry, červí díry a stroje času a Paradox.

Fascinace filmu a literatury mimozemšťany je podle něj dána tím, že lidstvo stále nemá odpověď na základní otázku, zda je ve vesmíru samo a odkud pochází. „Pro věřící je to snadné, tuto planetu a nás stvořil bůh. Ale z vědeckého hlediska bychom rádi věděli, proč ve vesmíru, o němž víme, jak je rozsáhlý, bychom zrovna my měli tvořit výjimku,“ uvedl vědec. Astronomové vyslali zprávu k blízké hvězdě. Více jsme psali v jiném článku.

Planety, které mají podmínky pro život, tedy například vodu, energii a uhlík, jsou podle něj početnější, než by se mohlo zdát.

„Vědci mají za to, že kandidáty by mohly být měsíce Saturnu či Jupitera pokryté ledovými vrstvami. Neznamená to ale, že by na nich vznikl život jako na Zemi nebo že by tento život kdy přesáhl stádium jediné mikrobiální buňky,“ uvedl Al-Khalili na dotaz ohledně spekulací, že vzhledem k rozlehlosti kosmu někde musí existovat naše alter ego. Záhadné místo na naší planetě. Stvořili ho lidé nebo je dílem jiné civilizace? Čtěte více.

Pětapadesátiletý Al-Khalili je přesvědčen, že vědci naleznou známky mimozemské mikrobiální existence ještě za jeho života. Lidé podle něj mají tendenci představovat si mimozemšťany jako člověka. „Typický mimozemšťan vypadá jako E.T., má dvě ruce, přinejmenším několik prstů. Jenže naše vzezření je naprosto dílem náhody.“ uvedl Al-Khalili.

Podle něj je z tohoto hlediska zajímavý americký sci-fi film Příchozí z roku 2016. „Mimozemšťany představuje jako obří chobotnice, jejichž inteligence je vzdálená té naší. Ve skutečnosti je pravděpodobné, že mimozemšťané se nám vůbec nepodobají.“ Ve své knize Al-Khalili naznačuje, že mimozemské bytosti budou spíše vypadat jako stroje.

Al-Khalili si ve své knize klade také zajímavou otázku, proč by mimozemšťané o kontakt s pozemšťany vůbec měli usilovat.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít