Vědci poprvé našli mikroplasty v lidské krvi. Obavy jsou na místě, přiznávají

 Věda a Výzkum 
28. března 2022 14:10 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Mikroplasty snižují schopnost červených krvinek roznášet krev v organismu Unsplash
Vědci učinili přelomový objev, který je znepokojuje. Poprvé našli v lidské krvi drobné plastové částice zvané mikroplasty. Mikroplasty mohou cestovat v těle a usazovat se v orgánech. Jejich přesný dopad na lidský organismus není znám. Odborníci však laboratorně prokázali, že tyto úlomky plastů mohou buňky poškozovat.

Mikroplasty jsou drobné plastové úlomky o velikosti 100 nanometrů až pěti centimetrů, které byly nalezeny na celé planetě. Vyskytují se všude - ve vodě, půdě, potravinách i ve vzduchu coby součást znečištění. 

V minulosti je odborníci našli dokonce v lidské stolici. Nový výzkum publikovaný v časopisu Environment International zjistil mikroplasty ve vnějších membránách červených krvinek, které díky tomu ztrácejí schopnost přenášet kyslík. Mikroplasty byly odhaleny rovněž v placentách těhotných žen. 

Vědci podle webu ScienceAlert analyzovali vzorky krve od 22 anonymních zdravých dárců. V 17 případech našli plastové částice, přičemž v některých vzorcích zachytili tři druhy plastů. 

Polovina případů byla zastoupena polyethylentereftaláty (PET), z nichž se vyrábějí jednorázové láhve na nápoje, folie a textilní vlákna. Ve třetině vzorků vědci nalezli polystyren. Ten se používá například k balení výrobků. Další třetina vzorků obsahovala polyethylen. Z něj se vyrábějí igelitové tašky.

Neznámé nebezpečí 

 „Naše studie je prvním důkazem toho, že v krvi máme polymerní částice, což je průlomový výsledek,” řekl ekotoxikolog Dick Vethaak z amsterdamské Svobodné univerzity (VU). „Je důvod k obavám,” řekl a dodal, že mu dělá velké starosti zejména riziko pro náchylnější kojence a malé děti. 

Dopad mikroplastů na lidské zdraví zůstává velkou neznámou. Není jasné, zda v těle zůstávají, jestli jsou přenášeny do některých orgánů a zda jsou tyto hladiny dostatečně vysoké k tomu, aby způsobily nějaké onemocnění. 

Vethaak, který zjištění označuje za průlom, naléhá na financování dalšího výzkumu, aby bylo možné to zjistit. Přiznal, že množství a typ plastů se u jednotlivých vzorků lišil. Tyto rozdíly podle něj mohou odrážet krátkodobou expozici před odběrem krevních vzorků, například pitím z plastového kelímku nebo nošením roušky. 

Zdroj: ScienceAlert, Environment International.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...