Lidé z tohoto místa se dožívají až 120 let. Jak je to možné?

Lidé z kmene Hunza nejsou téměř nikdy nemocní a cítí se stále skvěle
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
02. září 2018 11:44 / Depositphotos
  22   2
Zatímco naši západní civilizaci sužují nejrůznější choroby, na zemi existuje místo, jehož obyvatelé se dožívají velmi vysokého věku, nemoci jsou jim cizí a navíc stále vypadají mladistvě. Jde o lidi z kmene Hunza.

V horách na hranicích severního Pákistánu a Indie, žije velice zvláštní kmen Hunza. Zvláštní proto, že jeho lidé vypadají natolik mladě a zdravě, že turisté bývají šokování jejich skutečným věkem. Mnozí jedinci se dožívají pro nás neuvěřitelného věku 120 let.

Čím to je, že lidé z kmene Hunza nejsou téměř nikdy nemocní a cítí se stále skvěle? Naše civilizace by si z nich měla vzít příklad. Jedná se o naprosto obyčejné lidi, kteří se však přirozeně stravují zdravě a hodně se hýbou, aniž by jim někdo musel zdůrazňovat, že zdravá strava a dostatek pohybu jim prodlouží život. Lze je považovat za živý důkaz toho, že zdravý životní styl má na délku a kvalitu života opravdu zásadní vliv.

Jejich život je jednoduchý a přesto pestrý. Neznají stres a milují smích. Každý den se koupají v ledové vodě bez ohledu na období, kdy teploty klesají pod bod mrazu. Na jejich talířích nenajdete jiné potraviny než ty, které si sami vypěstují. Základem jejich stravy je čerstvá zelenina a ovoce, ořechy, cereálie, luštěniny a malé množství mléka, vajec, sýrů a ještě méně masa. Maso jedí opravdu jen vzácně. Dopřejí si jej tak dvakrát do roka a jedná se pouze o kuřecí či jehněčí maso. Budeme žít do 150 let? Vědci jsou blízko neskutečnému objevu. Čtěte více.

Jedí pouze 2krát denně. Mnohem více času věnují pohybu. Neznají auta ani jiné dopravní prostředky, a proto chodí po vlastních nohách. Každý den ujdou 15 až 20 kilometrů, a díky tomu se udržují ve vynikající fyzické kondici až do vysokého stáří.

Jednu z hlavních částí jejich každodenní stravy tvoří meruňky. Meruňky obsahují velice důležitý vitamín B17, kterému se přikládají silné antioxidační a protirakovinné účinky. A právě obliba konzumovat meruňky je tím, co je chrání před chorobami, před nimiž se třese celá západní civilizace.

Meruňky zde požívají takové vážnosti, že ekonomická úroveň rodiny se poměřuje počtem meruňkových stromů.

Meruňky jedí v syrovém stavu a z jejich jadérek si připravují chutný olej. Právě jádra jsou největším zdrojem výše uvedeného vitamínu. Olej požívají každý den, ale pouze v malém množství. Ve vyšším množství může totiž vitamín B17 způsobit otravu, jelikož obsahuje toxický kyanid. V určitém ročním období dokonce nejedí, nebo spíše nepijí, nic jiného než džus vyrobený ze sušených meruněk.

A navzdory této prosté stravě a jednoduchému životnímu stylu se dožívají v plném zdraví vysokého věku. A nebo právě proto?

Erik Toman | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu