Obdivuhodný letecký rekord. Téměř rok bez přistání

 Země a Příroda 
05. května 2018 10:45 / Karel Kovka
  0
📷
2 fotografie v galerii
Rorýs obecný dokáže vydržet ve vzduchu celých deset měsíců bez doteku země Shutterstock
Mnohé výkony rekordmanů živočišné říše jsou opravdu obdivuhodné. Ať již se jedná o geparda s jeho rychlostí až 120 kilometrů za hodinu nebo naopak jeho protějšek lenochoda, jehož maximální rychlost je jenom dvě desetiny kilometru za hodinu.

Ale stejně jako lidé i někteří ze zvířecích šampionů s novými poznatky a objevy o své rekordy přicházejí.

Za nejrychlejšího ptáka na světě je považován sokol stěhovavý, kterému byla během letu střemhlav naměřena rychlost 389 km/h! V letu horizontálním už však tak rychlý není. Více než dvě staletí považovala věda za jasného vítěze rorýse obecného, který dokáže vyvinout rychlost až 110 km/h. O objevení vzácného druhu želvy, která byla považována za vyhynulou, se můžete dočíst v tomto našem článku.

Nyní ovšem rorýs o svůj rekord přišel. Nejrychlejším létajícím tvorem světa je totiž nově nenápadný brazilský netopýr tadarida guánová. Společný výzkum biologů z německého Institutu Maxe Plancka a jejich amerických kolegů před časem zjistil, že tito okřídlení savci se pohybují vzduchem rychlostí přes 160 km/h, tedy o 50 km rychleji než rorýsi.

Rorýs ovšem nemusí být smutný. O jeden rekord sice přišel, ale druhý mu zůstal. Rorýsi totiž vydrží bez jediného přistání ve vzduchu neuvěřitelných 10 měsíců! Tento obdivuhodný výkon prokázali švédští biologové, kteří pomocí mikročipu sledovali celkem 13 jedinců. Zjistili, že rorýs za letu spí, pije, chytá potravu a páří se. Při východu a západu slunce vystoupá do výšky až tří kilometrů, aby následně při mikrospánku mohl plachtit. Během klesavého letu pak vypíná jednu polovinu mozku. Druhá polovina je vzhůru a klouzavý let tak má rorýs i ve spánku pod kontrolou.

Rorýsi sice hnízdí na zemi, ale jen po dobu nutnou pro vyvedení potomstva. Mláďata jsou přitom v hnízdě schopna snížit svou tělesnou teplotu, zpomalit metabolismus a ve stavu strnulosti přežít i několik dní bez potravy.

Hned jak vyvede mladé, vydává se rorýs opět do vzduchu. Denně uletí i 900 km. Za rok pak tento ptačí rekordman uletí přibližně 250 000 km, tedy více než šestinásobnou vzdálenost kolem zeměkoule nebo, chcete-li, bezmála dvě třetiny vzdálenosti ze Země na Měsíc.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky