Ráj blesků na Zemi. V tomto místě uhodí téměř denně

Na Zemi však existuje místo, kde se blesky vyskytují téměř denně
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
27. června 2018 12:14 / Shutterstock
  5   0
Zejména v posledních dnech jsme měli možnost to zažít možná častěji, než by nám bylo milé. Varování před silnými bouřkami s přívalovými dešti, kroupami a blesky byla na denním pořádku. A někde se bouřky skutečně i dostavily. Ale víte, kde se na Zemi blýská nejvíce?

Co je to vlastně blesk? Je to silný přírodní elektrostatický výboj produkovaný během bouřky. Bleskový elektrický výboj je provázen emisí světla. Elektřina procházející kanály výboje rychle zahřívá okolní vzduch, který pak díky expanzi produkuje charakteristický zvuk hromu. Na Zemi mají blesky modro-bílé zabarvení, což je dáno velkým množstvím dusíku v nižších vrstvách atmosféry.

Rady jak se chránit před úderem blesku, jsou vcelku známé. Nezůstávat v ploché krajině, neschovávat se pod osamělé stromy, nepobývat v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí. A jsou ještě mnohé další.

Traduje se, že blesk nikdy nezasáhne stejné místo dvakrát. Na Zemi však existuje místo, kde se na tuto lidovou moudrost moc spolehnout nemůžete. Průzkum satelitních dat sondy NASA Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM), která byla naměřena mezi lety 1998 až 2013 ukázal, že jednu oblast venezuelského jezera Maracaibo zasáhne blesk ve 297 dnech v roce! Tedy nikoli sice úplně každý den, ale téměř každý den. Údaj o nevšední frekvenci blesků je dokonce zapsán v Guinessově knize rekordů. O jiném zajímavém úkazu v mořích a oceánech se dočtete zde.

Dotyčná oblast s nejvíce zásahy bleskem na planetě je v jihozápadní části jezera Maracaibo, kde do jezera vtéká řeka Catatumbo. Příčinou je zřejmě geografická poloha jezera, které obklopují Andy a zároveň je spojené s Karibským mořem. Střetává se tu horký vzduch z tropického moře s chladným vzduchem velehor a výsledkem jsou divoké bouře se spoustou blesků. A pak že neuhodí dvakrát!

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nově objevené chyby zabezpečení Wi-Fi ohrožují všechna mobilní zařízení

Dům a zahrada

Vypěstujte si saturejku. Chutnou bylinku, která se stane ozdobou vaší zahrady nebo balkonu

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu