Největší vodopád na zemi je ukrytý hluboko pod vlnami oceánu. Nachází se poblíž Faerských ostrovů

Niagarské vodopády patří k nejvyšším na světě
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
31. července 2020 18:37 / Pixabay
  16   1
Za největší vodopád na zemi jsou považovány Viktoriiny vodopády v Jižní Americe. Ve skutečnosti však existuje ještě mnohem větší vodopád, který je mezi Irskem a Skotskem. Tento obří vodopád se však nachází pod hladinou moře a vědci nyní zjistili, čím je ve skutečnosti poháněn.

Největší vodopád na Zemi je ukrytý pod hladinou oceánu v místě, které vědci již mnoho let pozorují. Podmořský kanál poblíž Faerských ostrovů na okraji Norského moře je totiž velice zvláštním místem, které spojuje Atlantský oceán a Norské moře. Podmořský vodopád na tomto místě je zhruba třikrát vyšší než vodopád Salto Ángel ve Venezuele, který patří k nejvyšším na světě. 

Tento úzký, velmi hluboký průchod spojuje moře s oceánem plynulým proudem vody tak studené a husté, že klesá přímo na dno. Tento proud jako obrovská podmořská řeka protíná jednu z nejhlubších částí Grónsko-skotského hřebene a vytváří mohutnou kaskádu, která klesá do hloubky až 840 metrů pod hladinu do Atlantiku.

Studená voda se žene do Atlantiku

Jedná se zároveň o jedno z nejvíce prozkoumaných míst v našem oceánu, které vědci bedlivě sledují již  od roku 1995. Přesto však vědci zjistili, že ne vše je tak, jak se domnívali a objevili proud, který ve skutečnosti tuto podmořskou řeku pohání. Dosud si totiž vědci mysleli, že přepad v kanálu je tvořen z proudu studené vody tekoucího podél západní strany kanálu. Nový výzkum ale naznačuje, že většina vodopádu Faerských ostrovů je vlastně poháněna tichým východním proudem, který žene studenou vodu do kanálu hlubokým koridorem.

Když se studené vody Norského moře setkávají u Faerských ostrovů na druhé straně Islandu, vytvářejí tyto rychle se pohybující vody silný tok, který se šíří do hlubokého severního Atlantiku. Tyto dvě klíčové tepny hrají klíčovou roli v cirkulaci oceánů, konkrétně přispívají k takzvané Atlantické reverzní oblačnosti.

Budou potřeba další výzkumy

Díky shromažďování nejrůznějších měření z kotvišť a plavidel a monitorovacích systémů vědci vytvořili model cirkulace oceánů s vysokým rozlišením a zjistili tak, odkud většina vody při přetečení Faerských ostrovů skutečně pochází. Vědci také zjistili, že síla těchto podmořských toků se v různých letech značně liší, a proto budou muset ještě učinit další výzkumy, aby mohli svůj nynější závěr potvrdit. Dále čtěte: (Ekologové přinesli překvapivé zjištění o krmení a trávení potravy bílých žraloků).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Bezdrátové nabíjení není žádná novinka. Jde o technologii starou 130 let

Dům a zahrada

Jak uložit neskladné sportovní potřeby tak, aby nepřekážely a nezatuchly

Cestování

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Zavřít reklamu