Chystáte se do Středomoří? Pozor na nečekané setkání s velkým zabijákem

Pětimetrový žralok bílý byl pozorován u Baleárských ostrovů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
01. července 2018 08:34 / Shutterstock
  0   0
Prázdniny začínají a mnozí míří za mořem a sluncem ke Středozemnímu moři. A právě tam se naskytlo nečekané pozorování. Biologové jsou nadšeni. Turisté již méně.

Velká část naší populace asi zná Spielbergovy Čelisti. Obrovský dravec ohrožuje místní pláže a turismus na ostrově poněkud upadá. Chystáte se letos na Baleáry? Tak pozor. Velký žralok byl nečekaně objeven právě tam.

Žralok bílý, nebo také velký bílý žralok, dříve často nazývaný žralok lidožravý, žije téměř ve všech pobřežních vodách moří a oceánů. Dospělí jedinci bývají nejčastěji 4 - 5,5 m dlouzí, přičemž samice jsou větší než samci. Za největší změřený kus je považována odchycená samice s délkou 6,4 metru o hmotnosti 3 324 kg. Většina mořských biologů předpokládá, že existují i sedmimetrové exempláře. Nejhojněji se vyskytuje při pobřeží severovýchodu USA a Kalifornie, Jižní Afriky, jižní Austrálie, Japonska, některých ostrovů Oceánie a Chile. A také, poněkud překvapivě, ve Středomoří.

U ostrova Cabrera, vzdáleného asi 16 kilometrů od ostrova Mallorca, prováděli výzkum mořští biologové a nevěřili svým očím, když zpozorovali žraloka bílého. V těchto vodách se totiž jedná o raritu. Naposledy byl tento druh spatřen ve španělských vodách Středozemního moře před třiceti lety. O podivném tvorovi, kterého vyplavilo moře v Namibii, se dočtete zde.

Biologové zahlédli žraloka asi 12 kilometrů od Cabrery a sledovali ho dlouhých 70 minut a natočili video, které hodlají zvřejnit. Délku žraloka odhadli na pět metrů. „O přítomnosti velkého bílého žraloka ve španělských vodách se mluví pořád. Dokládají ji také historické fotografie a místní názvy na baleárském a katalánském pobřeží. Mnoho let tam však nebylo možné žraloka zdokumentovat,“ napsali biologové  na sociální sítě.

Baleárský deník Diario de Mallorca píše o historické události. Biologové a ochránci přírody mají z objevu velkou radost. Velký bílý žralok je totiž ohroženým druhem.

Obyvatelé Baleár a místní podnikatelé už takové nedšení nesdílejí. Obávají se, že se lidé po zveřejnění videa budou na tamní pláže bát přijet.

Nejde však o úplně ojedinělé pozorování. V roce 2005 varovaly před čtyřmetrovým žralokem bílým chorvatské úřady. Zvíře bylo tehdy podle nich bylo spatřeno u Istrijského poloostrova poblíž města Pula a u nedalekého ostrova Krk.

Karel Kovka | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Rusko vyrobí dvě letadla, která ochrání prezidenta v případě nukleárního útoku

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu