V tibetském ledovci byly objeveny staré, dosud neobjevené viry

Neznámé viry dosud skrývá led
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
04. února 2020 08:14 / Pinterest
  16   0
V posledních 15 000 letech hostil ledovec na severozápadní tibetské náhorní plošině večírek pro neobvyklé hosty. Soubor zmrazených virů, z nichž mnohé moderní vědy dosud vůbec neznají.

Zatímco v Číně řádí koronavirus, v tibetském ledovci v klidu odpočívá virů hned celá řada. A většina z nich je pro vědce velkou neznámou. Vědci odhalili hned 28 dosud nevídaných virových skupin.

Zkoumání těchto záhadných virů by mohlo vědcům pomoci na dvou frontách. Jednak mohou vědce poučit o tom, kterým virům se daří v jakých klimatických podmínkách a prostředích v průběhu času. Zároveň by rychlý výzkum těchto virů mohl vědce připravit na případnou epidemii, pokud by se tyto patogeny v důsledku tání ledovce dostaly ven.

Ledový výzkum

Studium starověkých ledovcových mikrobů může být náročné. Je to proto, že je velmi snadné kontaminovat vzorky ledového jádra moderními bakteriemi. Vědci proto museli vytvořit nový protokol pro ultračisté mikrobiální a virové vzorkování.

V tomto případě byly dva vzorky ledového jádra z ledovce Guliya na náhorní plošině v Tibetu odebrány v letech 1992 a 2015. V té době však nebyla přijata žádná zvláštní opatření, která by zabránila mikrobiální kontaminaci během vrtání, manipulace nebo dopravy.

Jinými slovy, vnější povrch těchto ledových jader byl kontaminován. Vnitřní části však byly stále nedotčené. Pro přístup k nim zřídili vědci laboratoř v chladné místnosti, kde bylo mínus 5 stupňů Celsia, a pomocí sterilizované pásové pily odřízli 0,5 centimetru ledu z vnější vrstvy. Poté vědci omyli ledová jádra ethanolem, aby roztavili další část.

Díky tomu vědci dosáhli nekontaminované vrstvy, kterou mohli studovat. Tato metoda vydržela i během testů, při nichž vědci pokryli vnější vrstvu ledu jinými bakteriemi a viry.

Experiment odhalil v ledových jádrech 33 skupin genů virů. 28 z nich bylo vědě dosud neznámých. Mikroby se výrazně lišily napříč dvěma jádry ledu a pravděpodobně představují velmi odlišné klimatické podmínky v době depozice.

Jak tají ledovce po celém světě, tyto virové archivy by mohly být jednak ztraceny, ale zároveň by mohly být i nebezpečné. Pokud by v důsledku nějakého velkého tání ledovce znovu "ožily", mohly by se pro lidstvo stát velmi nebezpečné. Je tedy důležité, aby se o nich vědci co nejrychleji dozvěděli co nejvíce. Dále čtěte: Archeologické megaobjevy, které v letošním roce veřejnosti neuniknou.

Mirka Malá | inStory.cz
Témata: ledovec, viry, Tibet
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Nenechte svilušky vysát život z vašich rostlin. Vyzkoušejte několik šetrných fíglů, které na ně...

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Zavřít reklamu