Hrozbou pro člověka je tvor mini rozměrů. Přesto je největším zabijákem současnosti

Mnoho komárů přenáší zákeřné a smrtelné choroby
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
29. června 2018 11:24 / Shutterstock
  4   1
Nejsou velcí ani silní jako tygři, ani jedovatí jako některé druhy hadů. Zato dokážou přenášet velmi nebezpečné nemoci, což z nich dělá, co do počtu obětí, největší zabijáky živočišné říše. Řeč je o komárech.

Na choroby, které tento hmyz způsobí, zemře ročně přes tři čtvrtě milionu lidí a dalších zhruba 200 milionů následkem bodnutí onemocní. Komáři tak mají na svědomí nejvíce úmrtí na této planetě. 

Na světě je mnoho druhů komárů. Jen v České republice nalezneme zhruba 40 - 50 komářích druhů. Vyskytují se zejména v lužních lesích a v okolí vodních ploch, kde je ideální prostředí na jejich rozmnožování. Samička dokáže naklást až 300 tisíc vajíček. Vývoj probíhá metamorfózou přes čtyři vývojová stadia. Vajíčko, larva, kukla a dospělý jedinec. 

Pouze malé množství z celkového počtu druhů komárů je neškodné. Mnoho z nich naopak přenáší zákeřné a smrtelné choroby, jako je žlutá horečka, virus Zika a také nejhorší ze všech nemocí, malárii. Pouze ta má ročně na svědomí až šest set tisíc životů. O neznámém viru, který objevili vědci v oceánech, jsme psali před časem.

Jak si komáři vybírají oběť? Zdá se, že komárům chutnají některé krevní skupiny více než jiné. Podle jisté studie sedají dvakrát častěji na lidi s krevní skupinou 0 než A. Skupina B se pak co do komáří popularity nachází někde uprostřed.

Komáři také dokáží detekovat oxid uhličitý z dechu oběti na vzdálenost několika desítek metrů. Obecně se dá říct, že větší lidé vydechují více CO2, a proto představují pro komáry nápadnější cíl. 

Podle studie z roku 2011 mohou někteří lidé přitahovat komáry určitými typy bakterií, které žijí na kůži, obzvláště pokud se vyskytují ve velkém množství. Dalo by se tak vysvětlit, proč jsou některá místa na našem těle pro komáry lákavější než jiná. A věděli jste, že krev sají pouze samičky? Samečky komára krev vůbec nezajímá, živí se pouze nektarem. 

Za komáry se v žebříčku nejnebezpečnějších živočichů umístil člověk, který má ročně na svědomí 475 tisíc lidských životů. Jedovatí hadi každý rok zabijí 50 tisíc lidí, psi 25 tisíc a žraloci jen kolem deseti. O fascinujícím světě hadů jsme psali v jiném článku. Zajímavé je, že zatímco žraloky pokládáme za nemilosrdné zabijáky, psy mají lidé, přes uvedený počet obětí, v čím dál větší oblibě. 

Erik Toman | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu