Znáte nejslanější jezera světa? To nejznámější mezi ně rozhodně nepatří

Mrtvé moře není přes vysoký obsah soli nejslanějším jezerem na světě
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
30. června 2018 11:13 / Shutterstock
  0   0
Mnoho lidí se domnívá, že nejslanějším jezerem na světě je Mrtvé moře v Izraeli. Ale není to pravda. Na světě existují i slanější jezera. Pojďme se s nimi seznámit.

Mrtvé moře se slaností vody (salinitou) přes 33 % nepochybně patří mezi nejslanější jezera na světě. Nejslanější ale není. Lze mu však přičíst jiná prvenství. Se svými 420 metry pod hladinou moře je nejníže položeným slaným jezerem na světě. A s přihlédnutím k jeho hloubce 380 metrů je i nejhlubším slaným jezerem na světě.

Nejslanější jezero na světě se ale nachází v Antarktidě. Jezero Don Juan ve Wrightově údolí bylo objeveno roku 1961. Nevelká nádrž měřila přibližně 300 x 100 metrů a byla velmi mělká. Hloubka dosahovala pouhých 30 cm. Ovšem jeho slanost byla opravdu extrémní a dosahovala více než 44 %! Slanost jezírka byla tak vysoká, že i v tamních mrazech zůstávala jeho voda v tekutém stavu a nezamrzala. Jezero však v průběhu let vysychalo a na počátku roku 2000 už bylo téměř vyschlé.

Druhé nejslanější jezero na světě se pak nachází v oblasti Danakilské prolákliny na severu Etiopie. Jezero či spíše jezírko Gaet’ale vzniklo v roce 2005 následkem zemětřesení. S přihlédnutím k tomu, že leží v tektonicky aktivní lokalitě, zahřívají jeho vodu termální prameny a teplota tak dosahuje až 60 °C. A jeho horká voda dosahuje salinity více než 43 %! Chcete se seznámit s největší dírou, kterou člověk vyhloubil? Čtěte zde.

Třetí místo na světě pak obsadilo “růžové jezero” Retba v Senegalu. Zvláštní růžovou barvu jezera způsobují řasy druhu Dunaliella salina, které i přes vysokou slanost vody dokáží v jezeře přežít. Zajímavé je i to, že v jezeře žijí ryby, a to přesto, že slanost v důsledku vysokého odpařování dosahuje 40 %.

O čtvrté a páté místo na světě se pak dělí jezero Vanda v oblasti takzvané Rossovy dependence v Antarktidě. Jezero, které je 8 km dlouhé a hluboké 75 metrů, obsahuje vodu, jejíž salinita dosahuje 35 %. Vysokou hodnotu slanosti vykazuje i voda jezera Kara-bogaz-gol, které leží u východního pobřeží Kaspického moře na území Turkmenistánu. Jezero o rozloze přibližně 18 000 km², hloubkou 3,5 m a  salinitou 35 % je tak spolu s jezerem Vanda pátým nejslanějším jezerem na světě.

Karel Kovka | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu