خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Znáte nejslanější jezera světa? To nejznámější mezi ně rozhodně nepatří

Mrtvé moře není přes vysoký obsah soli nejslanějším jezerem na světě
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
30. června 2018 11:13 / Shutterstock
  0   0
Mnoho lidí se domnívá, že nejslanějším jezerem na světě je Mrtvé moře v Izraeli. Ale není to pravda. Na světě existují i slanější jezera. Pojďme se s nimi seznámit.

Mrtvé moře se slaností vody (salinitou) přes 33 % nepochybně patří mezi nejslanější jezera na světě. Nejslanější ale není. Lze mu však přičíst jiná prvenství. Se svými 420 metry pod hladinou moře je nejníže položeným slaným jezerem na světě. A s přihlédnutím k jeho hloubce 380 metrů je i nejhlubším slaným jezerem na světě.

Nejslanější jezero na světě se ale nachází v Antarktidě. Jezero Don Juan ve Wrightově údolí bylo objeveno roku 1961. Nevelká nádrž měřila přibližně 300 x 100 metrů a byla velmi mělká. Hloubka dosahovala pouhých 30 cm. Ovšem jeho slanost byla opravdu extrémní a dosahovala více než 44 %! Slanost jezírka byla tak vysoká, že i v tamních mrazech zůstávala jeho voda v tekutém stavu a nezamrzala. Jezero však v průběhu let vysychalo a na počátku roku 2000 už bylo téměř vyschlé.

Druhé nejslanější jezero na světě se pak nachází v oblasti Danakilské prolákliny na severu Etiopie. Jezero či spíše jezírko Gaet’ale vzniklo v roce 2005 následkem zemětřesení. S přihlédnutím k tomu, že leží v tektonicky aktivní lokalitě, zahřívají jeho vodu termální prameny a teplota tak dosahuje až 60 °C. A jeho horká voda dosahuje salinity více než 43 %! Chcete se seznámit s největší dírou, kterou člověk vyhloubil? Čtěte zde.

Třetí místo na světě pak obsadilo “růžové jezero” Retba v Senegalu. Zvláštní růžovou barvu jezera způsobují řasy druhu Dunaliella salina, které i přes vysokou slanost vody dokáží v jezeře přežít. Zajímavé je i to, že v jezeře žijí ryby, a to přesto, že slanost v důsledku vysokého odpařování dosahuje 40 %.

O čtvrté a páté místo na světě se pak dělí jezero Vanda v oblasti takzvané Rossovy dependence v Antarktidě. Jezero, které je 8 km dlouhé a hluboké 75 metrů, obsahuje vodu, jejíž salinita dosahuje 35 %. Vysokou hodnotu slanosti vykazuje i voda jezera Kara-bogaz-gol, které leží u východního pobřeží Kaspického moře na území Turkmenistánu. Jezero o rozloze přibližně 18 000 km², hloubkou 3,5 m a  salinitou 35 % je tak spolu s jezerem Vanda pátým nejslanějším jezerem na světě.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Budoucnost vlakové dopravy: První vodíkem poháněný vlak na světě má nulové emise

Dům a zahrada

Vypěstujte si vlastní sladidlo bez kalorií

Cestování

Modrá laguna na Islandu. Přírodní zázrak nebo jen chytrá past na turisty?