Na Zemi existuje mnoho nebezpečných míst. Ale toto místo je nebezpečné smrtelně. Doslova!

Ostrov Ilha de Queimada Grande vypadá jako tropický ráj
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
24. června 2018 12:45 / Wikipedie
  32   4
Na světě je mnoho míst, kde člověku hrozí různá nebezpečí a vstupuje na ně jen na vlastní riziko. Je však i místo, které je tak smrtelně nebezpečné, že je tam vstup přísně zakázán. A vstoupil by tam opravdu jenom sebevrah.

To místo má podobu ostrova, který leží v Atlantském oceánu asi 35 km jihovýchodně od brazilského pobřeží. Ostrov se jmenuje Ilha de Queimada Grande a je proslulý tím, že se na něm vyskytuje pravděpodobně největší koncentrace smrtelně jedovatých hadů na Zemi. Na ostrově totiž žije křovinář ostrovní, který patří mezi nejjedovatější druhy. Jeho jed usmrtí člověka do hodiny. A kolik hadů na ostrově vlastně žije? Ono se to z pochopitelných důvodů těžko počítá, ale údaje hovoří o čtyřech až pěti plazech na metr čtvereční!

Na ostrově dosud stojí maják, kteří kdysi Brazilci postavili s tím, že ostrov obydlí, zkultivují a budou zde banánové plantáže. Hadi žili na ostrově již tenkrát, ale jejich počty byly údajně výrazně nižší. I tak jich ale bylo poměrně dost a tak bylo od tohoto záměru upuštěno. O podivuhodném světě hadů se dočtete v tomto článku.

Traduje se dokonce, že ostrov někdy kolem roku 1920 obýval správce onoho majáku. Údajně však ne moc dlouho. Měl totiž zemřít právě na hadí uštknutí. Dnes je vstup na ostrov brazilskými úřady přísně zakázán. Nejen kvůli nebezpečným hadům, ale i kvůli tomu, že jde o vzácnou přírodní rezervaci.

Pokud se ovšem domníváte, že se jedná místo s největší koncentrací hadů na světě, pak jste na omylu. Za tímto místem musíte cestovat, poněkud paradoxně, nikoli na jih, ale na sever. Konkrétně do kanadské provincie Manitoba, kde se nachází takzvaná Narcisská hadí jáma. A právě zde se naleznete nejvíce hadů na světě pohromadě. Nejedná se však o jedovatý druh, ale o užovku proužkovanou. 

Na tomto místě jich přezimuje, na jaře se probouzí a páří až neuvěřitelné množství. Vědci napočítali v jedné z prohlubní v této lokalitě neuvěřitelných 35 000 užovek. Odhadují, že v celém okolí Narcisse žije přibližně čtvrt milionu užovek. Jámy, které hadi využívají k páření, jsou tu celkem čtyři a jsou navzájem propojené tříkilometrovou roklí.

Jedná se o takový unikát, že místní úřady vybudovaly na okolních skalách vyhlídkové terasy, odkud mohou turisté i vědci páření desetitisíců hadů pohodlně sledovat.

Karel Kovka | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu