Chodíte vždy a všude pozdě? Vědci zjistili, proč to tak je
Určitě jste si všimli, že někteří lidé pokaždé dorazí na pracovní poradu, na sraz přátel nebo k odjezdu vlaku či autobusu vždy jako poslední. Bez ohledu na roční či denní období prostě nikdy nikam nepřijdou včas. „Musel jsem se vrátit pro mobil, autobus mi ujel před nosem, na silnici byla strašná zácpa“. Ty věty či jejich nekonečné obměny jste už jistě slyšeli. Vědci se již několik let snaží zjistit, zda se dá chronická nedochvilnost nějak vysvětlit. Nechce se vám vstávat po prohýřené noci? Vědci mají řešení.
Jedním z důvodů, proč někteří lidé chodí všude pozdě, je skutečnost, že se nenaučili správně vyhodnotit, jak dlouho jim bude trvat úkol, do něhož se pustili. Další příčinou, která souvisí s předchozím důvodem, je, že věční opozdilci více podléhají multitaskingu, což znamená, že se zaměří na dělání více věcí najednou, například telefonují a během hovoru se snaží dokončit rozepsanou zprávu. A protože multitasking stěžuje sebepoznání neboli vědomí o tom, co děláme, dochází k věčnému nestíhání.
Již před několika lety zjistil psycholog Jeff Conte ze Státní univerzity v San Diegu, že lidi je možné rozdělit do dvou hlavních skupin. Zatímco skupina A se maximálně soustředí na dosažení výsledku, skupina B odsouvá svoje záměry na později. Zajímavostí pak je, že lidé z různých skupin mají odlišné vnímání času. Během provedených studií se ukázalo, že u osob ze skupiny A pocitově proběhla minuta za 58 vteřin. Naopak lidé ze skupiny B tipovali, že minuta uplynula za 77 sekund. Vezmeme-li tedy 19 vteřin rozdílu, pak je zřejmé, že s každou další minutou je výsledné zpoždění čím dál delší.
Mohlo by se zdát, že podobné výzkumy jsou celkem k ničemu. Omyl. Ekonomové spočítali, že například v USA dělají ekonomické ztráty zaviněné pozdními příchody téměř 100 milionů dolarů ročně.
Patříte-li mezi chronické opozdilce, pak náprava začíná u uvědomění si, že prostě nelze být na dvou místech najednou a cíleně byste si měli začít plánovat méně věcí a ponechávat si mezi nimi větší časové rezervy. V prvé řadě si však musíte přiznat, že vůbec nějaký problém máte. Bez toho k nápravě nikdy nedojde a vaši zaměstnavatelé, partneři a kamarádi budou i nadále nad vašimi pozdními příchody skřípat zuby. A je jen otázkou času, jak dlouho to budou ochotni tolerovat.