Na Marsu zuří gigantická písečná bouře. Legendární mise NASA je v ohrožení

Planeta Mars je zahalena do písečné bouře
 Vesmír 
14. června 2018 12:24 / Internet
  3   0
Rudá planeta je aktuálně zahalena prachovou bouří nebývalých rozměrů. Tento poměrně vzácný úkaz byl naposledy pozorován v roce 2011. Společnost NASA již brzy zveřejní informace o tom, jak toto nepříznivé klima ovlivní probíhající misi robota Opportunity.

Gigantická prachová bouře, která zuří na Marsu, zasáhla v minulém týdnu území o rozloze 18 milionů čtverečních kilometrů. V tomto týdnu již bouře zasáhla 41 milionů kilometrů čtverečních, což je oblast o velikosti Severní Ameriky a Ruska.

Vzhledem k tomu, že celá plocha rudé planety je necelých 145 milionů čtverečních kilometrů, jedná se o skutečně gigantický úkaz, který může potenciálně ohrozit na Slunci závislého robota Opportunity.

Curiosity rover, který se nachází na druhé straně planety, vědcům pomáhá monitorovat vývoj nelehké situace. Na rozdíl od druhého robota Opportunity je totiž vybaven jaderným reaktorem a bouře tak pro něj nepředstavuje větší komplikace.

Díky slabému slunečnímu světlu, které dopadá na povrch planety od 6. června, robot Opportunity pracoval v krizovém režimu a šetřil zásoby energie, aby se později dokázal přepnout do běžného režimu.

Podle expertů NASA je to závod o čas. Pokud prachová bouře v oblasti, kde se robot nachází, ustane, pravděpodobnost, že se ho podaří vrátit zpět do provozu je vysoká. S každým dnem, kdy nemůže dobíjet své baterie však tato šance výrazně klesá.

NASA nám již brzy poskytne své plány na záchranu robota, který zkoumá povrch Marsu již 14 let. Na povrch Marsu dosedl rover 25. ledna 2004 po 203 dnech letu vesmírem, kam ho vynesla raketa Delta IV. Dále čtěte: (Záhadné planetární vlny, které řídí klima na Zemi, vědci objevili na dalším místě ve vesmíru).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nově objevené chyby zabezpečení Wi-Fi ohrožují všechna mobilní zařízení

Dům a zahrada

Vypěstujte si saturejku. Chutnou bylinku, která se stane ozdobou vaší zahrady nebo balkonu

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu