Na Marsu zuří gigantická písečná bouře. Legendární mise NASA je v ohrožení

 Vesmír 
14. června 2018 12:24 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Planeta Mars je zahalena do písečné bouře Internet
Rudá planeta je aktuálně zahalena prachovou bouří nebývalých rozměrů. Tento poměrně vzácný úkaz byl naposledy pozorován v roce 2011. Společnost NASA již brzy zveřejní informace o tom, jak toto nepříznivé klima ovlivní probíhající misi robota Opportunity.

Gigantická prachová bouře, která zuří na Marsu, zasáhla v minulém týdnu území o rozloze 18 milionů čtverečních kilometrů. V tomto týdnu již bouře zasáhla 41 milionů kilometrů čtverečních, což je oblast o velikosti Severní Ameriky a Ruska.

Vzhledem k tomu, že celá plocha rudé planety je necelých 145 milionů čtverečních kilometrů, jedná se o skutečně gigantický úkaz, který může potenciálně ohrozit na Slunci závislého robota Opportunity.

Curiosity rover, který se nachází na druhé straně planety, vědcům pomáhá monitorovat vývoj nelehké situace. Na rozdíl od druhého robota Opportunity je totiž vybaven jaderným reaktorem a bouře tak pro něj nepředstavuje větší komplikace.

Díky slabému slunečnímu světlu, které dopadá na povrch planety od 6. června, robot Opportunity pracoval v krizovém režimu a šetřil zásoby energie, aby se později dokázal přepnout do běžného režimu.

Podle expertů NASA je to závod o čas. Pokud prachová bouře v oblasti, kde se robot nachází, ustane, pravděpodobnost, že se ho podaří vrátit zpět do provozu je vysoká. S každým dnem, kdy nemůže dobíjet své baterie však tato šance výrazně klesá.

NASA nám již brzy poskytne své plány na záchranu robota, který zkoumá povrch Marsu již 14 let. Na povrch Marsu dosedl rover 25. ledna 2004 po 203 dnech letu vesmírem, kam ho vynesla raketa Delta IV. Dále čtěte: (Záhadné planetární vlny, které řídí klima na Zemi, vědci objevili na dalším místě ve vesmíru).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Dům a zahrada

Hledáte chutné způsoby konzervace hub? Ochutnejte hříbky ve vlastní šťávě, v sádle nebo zkuste houbové...