Konopí opět boduje. Vědci objevili další využití pro lidské zdraví

O léčivých účincích konopí dnes již nikdo nepochybuje
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
13. června 2018 09:29 / Pixabay
  206   5
Je jen málo rostlin, které se těší takovému zájmu laické i odborné veřejnosti, než je konopí. O jeho léčivých účincích dnes snad již nikdo nepochybuje. A objevují se další oblasti, kde může tato rostlina lidem pomáhat.

Nejpodstatnější chemickou složkou, která zajímá pěstitele konopí, nejsou alkaloidy, jako u jiných rostlin, ale kanabinoidy. Konopí je produkuje jako jediná rostlina na světě. Existuje přinejmenším 60 různých druhů kanabinoidů, z nichž asi nejznámější je tetrahydrokanabinol, neboli THC. THC je také látka, podle jejíhož obsahu se určuje, zda se jedná o legální konopí k lékařským účelům či ilegální marihuanu.

Marihuana totiž obsahuje vysoké množství THC, zatímco konopí obsahuje této psychoaktivní látky velmi málo. Hranice bývá v různých státech různá a pohybuje se okolo 0,2 – 0,3 % THC. Pokud rostlina obsahuje méně než uvedené množství THC, jedná se o konopí. Jakékoli větší množství THC v rostlině způsobí to, že tato rostlina je pak považována za marihuanu. Marihuana připravená z kvalitního konopí může mít až 30 % THC v sušině.

Kuřáky tedy zajímá především THC. Z lékařského hlediska je však zajímavější kanabidiol, CBD, který není psychoaktivní. Jeho účinky jsou především protizánětlivé, antiepileptické, uklidňující, antioxidační, neuroprotektivní a analgetické. A zdá se, že tato složka konopí může pomáhat i lidem po úrazech.

Léčivé účinky konopí a jeho pozitivní působení na celou řadu potíží znají lidé už tisíce let. Konopí se užívalo jako anestetikum, prostředek tišící bolest, popřípadě pro podporu trávení. V 19. století bylo užíváno v lékařství při svalových křečích a při revmatismu. Dokonce i britská královna Viktorie užívala konopí při menstruačních potížích. A ukazuje se, že konopí pro lékařské účely má ještě velký potenciál. O objevu léku na závažné choroby lidstva jsme psali v tomto článku.  

Vědci z Telavivské a Hebrejské univerzity nedávno objevili novou možnou aplikaci konopí v medicíně. Zjistili totiž, že právě podávání nepsychotropního kanabidiolu (CBD) významně podporuje léčbu zlomenin kostí. Pokusy byly prováděny na laboratorních potkanech a zlomeniny se těm z nich, kterým byla tato látka podávána, hojily výrazně rychleji než těm, kteří tuto látku nedostali. 

Navíc výzkumníci v rámci těchto pokusů zjistili, že takzvané kanabinoidní receptory, které mají v organismu klíčový vliv na celou řadu životních funkcí, se také podílejí na tvorbě kostní hmoty a potlačují její odbourávání. Zdá se tedy, že konopí a jeho nejrůznější léčivé účinky nejsou ještě zdaleka doceněny.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nejnovější testy sítí 6G přinášejí překvapivé výsledky

Dům a zahrada

Vyrobte si krásnou a originální dekoraci. Výroba živého obrazu není drahá ani složitá

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Zavřít reklamu