Diamanty jsou věčné. A tato rostlina vám je pomůže najít
Vzácné diamanty jsou tvořeny jediným prvkem, a to zrovna tím nejběžnějším, tedy uhlíkem. V diamantu má ale uhlík krystalickou formu, která může vzniknout jen za extrémních podmínek. Pod výjimečně vysokým tlakem, asi 70 000 kg/cm2 a za teploty okolo 1300º C.
Takové podmínky jsou v přírodě pouze v činných sopkách 130–200 km pod zemským povrchem. Diamanty pak díky své tvrdosti mohou putovat zemskou kůrou spolu s vulkanickou horninou, ve které jsou uloženy. O erupci supervulkánu se dočtete v tomto našem článku.
Diamanty se nacházejí ve vulkanické hornině zvané kimberlit. Těží se povrchovou nebo hlubinnou těžbou. Na jeden karát diamantu (0,2 gramu) je potřeba v průměru vytěžit asi 250 tun horniny. Většina diamantů se těží touto metodou, která je ale velmi ekonomicky náročná.
Až do 18. století byla jediným dodavatelem diamantů Indie. Dnes se diamanty těží na mnoha kontinentech. Největšími producenty jsou Botswana, Rusko (Sibiř), Kanada, Jihoafrická republika, Demokratická republika Kongo, Austrálie, Angola a Namibie.
Těžaři už dlouho vědí, že některé rostliny mohou signalizovat přítomnost hornin, ve kterých se nacházejí nerosty. Například, skandinávský kohoutek nebo africký keř příbuzný hluchavkám Haumaniastrum katangense jsou obzvlášť tolerantní vůči mědi a jejich výskyt prozrazuje přítomnost rudné žíly s mědí.
Botanici však našli v Africe rostlinu, která indikuje mnohem cennější komoditu, než jsou různé rudy. Diamanty! Dlouhodobým pozorováním bylo zjištěno, že mohutná, až 10 metrů vysoká rostlina s dlouhými pilovitými listy, pandán, roste v místech, kde je v zemi ukryt právě vyvřelý kimberlit. A v kimberlitu, jak již řečeno, se nachází značná část těžených diamantů. Naleziště kimberlitu nejsou příliš běžná a značně obtížně se vyhledávají. A právě zmíněný pandán roste zřejmě jen v zemi přímo nad nalezišti kimberlitu.
Botanici ve spolupráci s těžaři nyní hodlají důkladně prozkoumat, zda se pozorování o současném výskytu pandánu a kimberlitu zakládají na pravdě. Budou také zkoušet hledat tuto rostlinu pomocí leteckého a satelitního snímkování a zjišťovat, zda podobně užitečné druhy pandánů nerostou i na jiných kontinentech, nežli je Afrika. Tak se zkuste podívat na vaší zahradu, zahrádku či do blízkého okolí. Třeba máte diamantové bohatství na dosah.