Stále ještě je na Zemi co objevovat. Podívejte se na krásné žabky z brazilského pralesa

 Objevy 
12. června 2018 11:18 / Karel Kovka
  4   0
📷
3 fotografie v galerii
Ropušenky jsou opravdu droboučké, ale krásné Shutterstock
Že na naší planetě ubývá člověkem neposkvrněných a neprozkoumaných míst je s rozrůstající se lidskou populací vcelku zřejmé. Stále však existují místa, která mohou přinést překvapení objevem nových, dosud neznámý druhů živočichů.

Jedním z těchto míst jsou i odlehlé vrcholy pralesů na jihovýchodě Brazílie, kde se nachází Atlantský, nebo také Atlantický prales. Přes skutečnost, že jeho rozloha dnes představuje pouze zlomek původního území, je stále místem mimořádné biodiverzity, kde roste a žije obrovské množství rostlinných a zvířecích druhů, z nichž mnohé se nevyskytují na žádném jiném místě světa.

Mimo jiné právě jenom tam žijí maličké žáby ropušenky, které obvykle dosahují velikosti jen kolem jednoho centimetru. Ropušenky bývají vesele barevné a rovněž jedovaté, jako jejich větší příbuzné pralesničky, které jsou známé zejména tím, že výměšky jejich kůže poskytují místním domorodcům jed na hroty jejich šípů. O smrtelně jedovatých pralesničkách se více dočtete v tomto našem článku.

Jednotlivé druhy ropušenek, které již vědci objevili, obývají malá území, třeba jenom jeden horský vrcholek mlžného Atlantského pralesa. Před nějakým časem při jedné z expedic do těchto míst objevili vědci hned 7 doposud neznámých druhů ropušenek. Jako jejich již známé příbuzné jsou rovněž drobné a krásně vybarvené.

Smutné je, že neustálá činnost člověka narušuje a zmenšuje jejich biotopy, a tak je budoucnost těchto krásných žabek nejistá. Vědci doufají, že je bude možné, pro zachování druhu, úspěšně chovat a rozmnožovat alespoň v teráriích zoologických zahrad.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jaké šperky jsou nejvhodnější, když máte citlivou pokožku

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu