Stále ještě je na Zemi co objevovat. Podívejte se na krásné žabky z brazilského pralesa
Jedním z těchto míst jsou i odlehlé vrcholy pralesů na jihovýchodě Brazílie, kde se nachází Atlantský, nebo také Atlantický prales. Přes skutečnost, že jeho rozloha dnes představuje pouze zlomek původního území, je stále místem mimořádné biodiverzity, kde roste a žije obrovské množství rostlinných a zvířecích druhů, z nichž mnohé se nevyskytují na žádném jiném místě světa.
Mimo jiné právě jenom tam žijí maličké žáby ropušenky, které obvykle dosahují velikosti jen kolem jednoho centimetru. Ropušenky bývají vesele barevné a rovněž jedovaté, jako jejich větší příbuzné pralesničky, které jsou známé zejména tím, že výměšky jejich kůže poskytují místním domorodcům jed na hroty jejich šípů. O smrtelně jedovatých pralesničkách se více dočtete v tomto našem článku.
Jednotlivé druhy ropušenek, které již vědci objevili, obývají malá území, třeba jenom jeden horský vrcholek mlžného Atlantského pralesa. Před nějakým časem při jedné z expedic do těchto míst objevili vědci hned 7 doposud neznámých druhů ropušenek. Jako jejich již známé příbuzné jsou rovněž drobné a krásně vybarvené.
Smutné je, že neustálá činnost člověka narušuje a zmenšuje jejich biotopy, a tak je budoucnost těchto krásných žabek nejistá. Vědci doufají, že je bude možné, pro zachování druhu, úspěšně chovat a rozmnožovat alespoň v teráriích zoologických zahrad.