Dinosauři mohli přežít. Od záchrany je dělilo jen pár minut!

Dopad asteroidu do hlubokých vod oceánu by dinosaury pravděpodobně zachránil
 Země a Příroda 
28. července 2017 15:05 / wikipedia
  19   15
Přibližně před 66 miliony let dinosauři vyhynuli poté, co naši Zemi zasáhl ničivý asteroid. Stačilo přitom jen několik málo minut a vše mohlo být dnes jinak.

Dinosauři vládli na naší Zemi před desítkami milionů let. Přibližně před 66 miliony lety dinosauři vyhynuli poté, co naši Zemi zasáhl ničivý asteroid. Vědci nyní přišli se zajímavou teorií, podle které dinosauři mohli přežít. Kdyby asteroid naši Zemi zasáhl o několik minut dříve nebo později, mohlo být vše jinak.

Vědci pečlivě zkoumali kráter Chicxulub na Jukatánském poloostrově, který byl místem dopadu asteroidu. Kráter se nachází přibližně 40 kilometrů od pobřeží Mexika. Asteroid do Země narazil rychlostí 64 000 km/h. Po dopadu vznikl hluboký kráter s průměrem téměř 200 kilometrů.

Za vyhynutí dinosaurů může to, že při dopadu asteroidu se nad Zemí vytvořil mohutný oblak prachu a vytvořil takzvanou nukleární zimu. Díky tomu poklesla teplota na naší planetě o 10 stupňů Celsia v průběhu několika dní. Podle vědců mohli dinosauři přežít, pokud by asteroid dopadl o několik minut dříve nebo později. V tom případě by totiž dopadl do hluboké vody oceánu namísto relativně mělkých pobřežních vod. Do atmosféry by se tak nedostalo zdaleka tolik prachu a vyvrhnutého materiálu.

Tato tragédie má však i svou pozitivní stránku. Pouze půl milionu let po tragédii začali naši Zemi plnit savci všech různých velikostí, ze kterých později vznikla fauna tak, jak ji známe dnes.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Klasické elektromobily možná nebudou cestou do budoucnosti

Dům a zahrada

Důvody, proč někteří psi štěkají příliš často

Cestování

Božsky krásná místa v Itálii, kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou

Zavřít reklamu