Prachová bouře na Marsu může být pro člověka velkým nebezpečím
Prachová bouře na Marsu vozítko Opportunity zatím nezničila, ale donutila ho přepnout se do nouzového režimu kvůli slábnoucím zásobám energie a nemožnosti dobýt baterie pomocí solárních panelů. Událost však obrátila pozornost na nebezpečí, které bouře na Marsu pro další průzkum planety představují.
Vítr na povrchu planety může dosahovat rychlosti kolem 97 kilometrů za hodinu, tedy méně než poloviny rychlosti hurikánů na Zemi. Podle expertů takový vítr není dost silný na to, aby mohl rover převrátit nebo zničit. Atmosférický tlak na Marsu je také nižší, takže věci kolem poletují, ale ne tak intenzivně jako u nás.
Bouře na rudé planetě však získávají na škodlivé síle díky nulovému zázemí a závislosti na solární energii. Atmosféra planety je natolik řídká, že prach podle odborníků neustále poletuje. Bouře vytvářejí také skleníkový efekt, který zadržuje radiaci, která se jinak uvolňuje do vesmíru. V souvislosti s tím se povrch rudé planety výrazně zahřívá. Všechny tyto aspekty hrají v neprospěch člověka.
Současná bouře se neustále rozrůstá a případně by se mohla roztáhnout po celé planetě, což bylo na Marsu v minulosti už vidět. Technika poháněná sluneční energií je v takové chvíli naprosto paralyzována a jediným řešením je jaderný pohon, který dokáže elektřinu dodávat nezávisle na podmínkách, které na planetě vládnou.
NASA se už nyní vážně zabývá těmito potenciálními hrozbami pro budoucí vesmírné badatele. „Opravdu musíme tyto bouře pochopit v dostatečné míře na to, abychom mohli získat určitý stupeň schopnosti předpovídat je,“ konstatoval ředitel programu pro výzkum Marsu ve washingtonské centrále NASA Jim Watzin. Dále čtěte: (Na Marsu zuří gigantická písečná bouře. Legendární mise NASA je v ohrožení).