Na pláži v Namibii byl objeven záhadný mořský tvor. Nikdo ho neviděl již 18 let

 Objevy 
15. června 2018 12:58 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Tělo mořského tvora je v pokročilém stádiu rozkladu Internet
Na pobřeží Namibie v oblasti národního parku Dorob bylo minulý týden objeveno tělo záhadného mořského tvora. Vědci nad identifikací těla dlouho bádali, nakonec ale došli k závěru, že se s největší pravděpodobostí jedná o kytovce, který žije ve velkých hloubkách. V Namibii byl podobný tvor spatřen naposledy v roce 2000.

V minulém týdnu bylo na pláži namibijského národního parku objeveno zvláštní tělo mořského tvora, který na první pohled vypadal jako kříženec delfína a velryby. Šest metrů dlouhý tvor byl již v pokročilém stádiu rozkladu a vědcům trvalo poměrně dlouho, než se shodli, o jakého tvora se vlastně jedná.

Po pečlivém ohledání se vědci shodli, že se jedná s největší pravděpodobností o vorvaňovce zobatého (Ziphius cavirostris), jehož světová populace se odhaduje na sto tisíc jedinců. Vzhledem k tomu, že tento živočich obývá značné hloubky, o jeho životě se toho ví jen velice málo.

Pro vědce se jedná o velice cenný exemplář, protože tento druh kytovce nebyl v Namibii spatřen od roku 2000. Možnost studovat tyto ostatky je pro vědce unikátní možností dozvědět se o těchto záhadných tvorech více informací.

Vorvaňovec zobatý může dorůstat délky až 7 metrů a vážit může okolo tří tun. Tento tvor není na seznamu ohrožených druhů a poměrně hojně obývá téměř všechny části světového oceánu. Jejich charakteristickým znakem je klenutá čelist, díky které působí, jakoby se stále usmívali.

Důvod úmrtí tohoto jedince vědci neznají, protože tělo bylo již ve značném rozkladu, ale vzhledem k absenci povrchových zranění je nepravděpodobné, že by zemřel lidským přičiněním. Vědci z těla kytovce odebrali řadu vzorků, které poslouží pro další výzkum. Dále čtěte: (Podivuhodný tvor z ledových vod je nejstarším žijícím obratlovcem na světě).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu