Psi provázejí člověka výrazně delší dobu, než se dosud myslelo

Vlk je nejpravděpodobnějším prapředkem velké většiny dnešních psů
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
08. června 2018 10:40 / Pixabay
  0   0
Moderní metody testování DNA přinášejí mnoho překvapivých výsledků. Po testech provedených na části čelisti vlka vědci odhalují, že domestikace psů proběhla pravděpodobně výrazně dříve, než se dosud uvádělo. Podle nových výzkumů tak psi provázejí člověka možná až 35 000 let.

Domestikace neboli zdomácnění je postupné cílevědomé přetváření divoce žijících živočichů, (ale i rostlin) v druhy domestikované, tj. vhodné k chovu. Některé druhy byly domestikovány už v dávné minulosti, některé druhy, například některá kožešinová zvířata, teprve v uplynulých desetiletích.

Má se za to, že prvním domestikovaným zvířetem byl vlk, který je nejpravděpodobnějším prapředkem velké většiny dnešních psů, kterým předal přibližně 95 % genetických informací. Jako předchůdce psů se nejčastěji uvádí vlk habešský, indický, tibetský a severoamerický. 

Dosavadní odhady založené na analýzách genomů říkaly, že se psi oddělili od vlků před přibližně 16 tisíci lety a jsou společníky člověka zhruba od mladší doby ledové.

Tyto odhady však změnil nález na sibiřském poloostrově Tajmyru. Byla zde nalezena část spodní čelisti vlka, jejíž stáří vědci určili pomocí radiokarbonového datování na 35 tisíc let. Ze zbytků DNA extrahované z nálezu pak zjistili, že patří vlku, který žil velmi pravděpodobně těsně před dobou, kdy se od vlků oddělili nejstarší psi. Zároveň se ukázalo, že dnešní psi nevznikli z jedné, ale z celé řady populací dávných vlků. Jak se vlci vracejí i do naší přírody, se dočtete zde.

Vlk z Tajmyru, jak byl nález pojmenován, je sice již desetitisíce let po smrti, ale jeho geny žijí dál. Vědci totiž také zjistili, že dnešní sibiřský husky a grónští psi mají ve svém genomu značně velký počet genů dávného Tajmyrského vlka.

Současně nález naznačuje, že psi provázejí člověka s největší pravděpodobností podstatně déle, než je dosud uváděných 16 tisíc let.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Pokud nechcete, aby vám ve skleníku odumřely rostliny, je nutné jej zastínit. Jde to několika způsoby

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu