Konec bolehlavu po prohýřené noci. Vědci testují nanokapsle na kocovinu

 Věda a Výzkum 
16. května 2018 11:13 / Karel Kovka
  0
📷
2 fotografie v galerii
Oslava bez obav s následující kocoviny? Shutterstock
Mnozí to dobře znají. Večírek či posezení s přáteli u sklenky nějakého moku se tak trochu zvrhne a ráno se probouzíme s pěknou kocovinou a hlavou jako střep. Nyní se zdá, že by se mohl objevit opravdový lék na kocovinu.

Profesor chemického a biomolekulárních inženýrství z Kalifornské university Yunfeng Lu, spolu s profesorem Cheng Ji, expertem na onemocnění jater z Univerzity v Jižní Kalifornii vyvinul látku, která dokáže v krátké době výrazně snížit hladinu alkoholu v krvi.

Profesor Yunfeng Lu je sám milovník vína, a tak se rozhodl vyvinout protilátku, která by mohla pomoci lidem vychutnat si víno, koktejly či pivo bez opice. Současně by také vytvořila záchrannou terapii pro léčbu intoxikace a oběti předávkování na záchytkách. A tak oba vědci vytvořili kapsle naplněné přírodními enzymy, které se nacházejí v buňkách jater, a které pomáhají tělu rychleji odbourávat alkohol. O nových léčivých vlastnostech marihuany jsme psali zde.

Inspirováni přístupem těla k rozkladu alkoholu, vybrali oba profesoři tři přírodní enzymy, které přeměňují alkohol na neškodné molekuly, které se pak vylučují. Tyto enzymy jsou sice již delší dobu lékařům známy, ale bylo třeba vymyslet bezpečný a účinný způsob, jak je dostat na místo určení, tedy do jater.

Po mnoha pokusech vytvořili jakési „nanokapsle", které se dají injekcí dopravit do krevního řečiště. Nanokapsle pak vstříkli do žil opilých myší, kde putovaly oběhovým systémem, až se nakonec dostaly do jater, kde pronikly do buněk a sloužily jako mini-reaktory na trávení alkoholu. Ukázalo se, že u opilých myší léčba snížila hladinu alkoholu v krvi o 45 procent za čtyři hodiny ve srovnání s těmi, které léčbu nedostaly. Zároveň se u testovaných myší extrémně snížily v krvi koncentrace acetaldehydu, který je vysoce toxický, karcinogenní a způsobuje bolesti hlavy a zvracení. Myši, kterým byla látka podána, se probudily z alkoholického opojení mnohem rychleji než jejich neléčené protějšky.

„Pokud se pokusy na myších ukážou jako účinné a podané enzymy jako bezpečné bez neočekávaných či nebezpečných vedlejších účinků, mohlo by se začít s testováním u lidí přibližně za rok“, prohlásil profesor Yunfeng Lu.

I když vyvinutý lék na opici a kocovinu vypadá zatím nadějně, přece jenom bychom doporučovali na něj příliš nespoléhat a popíjet vždy s mírou.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod