Fantastický objev, který může zjednodušit záchranu lidských životů

 Věda a Výzkum 
05. června 2018 10:13 / Karel Kovka
  7   0
📷
1 fotografie v galerii
Nikdo z nás neví, kdy bude potřebovat krev při nějakém lékařském zákroku Shutterstock
Krev. Životodárná tekutina červené barvy, která je pumpována srdcem do celého těla a plní řadu nezbytných funkcí. Průměrný lidský organismus obsahuje asi 4 až 6 litrů krve. Problémy nastanou, když má tělo krve nedostatek, například vinou úrazu. Pak musí nastoupit krevní transfúze.

Aby měli lékaři v nemocnicích dostatek krve k nutným zákrokům, zajišťují odběry krve transfúzní stanice prostřednictvím dárců krve. Jeden dárce během odběru poskytne přibližně 500 ml této vzácné tekutiny, která pak může být uskladněna a použita při nejrůznějších chirurgických zákrocích. 

Jak je však známo, existují krevní skupiny, které při transfúzích není možno, bez fatálních následků, zaměňovat. A tak poměrně často nastává situace, kdy může být nedostatek krve té potřebné krevní skupiny. Je sice pravda, že lidé s krví AB+ (univerzální příjemci) mohou obdržet krev jakéhokoliv dárce a krev skupiny 0− může být darována všem příjemcům, ale lékaři přesto potřebují mít vždy k dispozici i krev ostatních skupin.

Co tedy dělat, když je nutná transfúze a přitom není k dispozici krev určitého typu? Vědci řeší tenhle problém už dlouho a dosud nebyla k dispozici ekonomicky uspokojivá odpověď. 

Zajímavé řešení nabízejí výzkumníci z Britské Kolumbie a Centra pro výzkum krve. Vyvinuli totiž enzym, který dovede, zjednodušeně řečeno, “ořezat” antigeny, tedy molekuly cukrů, jejichž přítomnost určuje krevní skupinu A nebo B, z povrchu červených krvinek. Použitím tohoto enzymu vlastně z jakékoliv krve vytvoří krev typu 0, která neobsahuje antigeny A ani B. Takto upravená krev by pak mohla být darována všem příjemcům. O objevu jiného enzymu, který by mohl výrazným způsobem prodloužit lidský život, čtěte zde.

Vědci mutovali gen pro dotyčný enzym a pak vybírali ty, co nejlépe odstraňovaly antigeny z povrchu červených krvinek. Vyšli z bakteriálního enzymu streptokoků a po pěti generacích řízené evoluce získali enzym výrazně účinnější než původní bakteriální verze. Vylepšený enzym sice ještě nedovede z červených krvinek dokonale a úplně odstranit všechny antigeny A a B a nedá se tedy ještě použít v medicíně. Vědci jsou ale přesvědčeni, že se vydali správnou cestou a výroba univerzální krve, vhodné pro všechny příjemce bez ohledu na krevní skupinu, je na dohled.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt vyrábí luxusní šampaňské. Plány mu může překazit jedině Angelina Jolie

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Tech

Nová technologie výroby nerozbitného skla je inspirována lasturami. V budoucnu má být použita pro obrazovky...

Zavřít reklamu