Počítače budoucnosti mohou být až tisíckrát rychlejší

Kvantové počítače mohou mít vysoký výkon
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
16. ledna 2018 07:31 / Shutterstock
  3   2
Počítačová technologie se prudce vyvíjí a zhruba každých 18 měsíců se zdvojnásobí výkon počítačů. Je ale možné, aby v dohledné době byly počítače i tisíckrát rychlejší? Máme pro vás informace.

Uhlíkové nanotrubice, CNT

Základem nové a moderní technologie jsou uhlíkové nanotrubice a počítače sestavené na jejich základě. První průlom nastal již před několika lety, v roce 2013, kdy došlo k vyřešení základního problému při využití uhlíkových nanotrubic při stavbě počítačů. Před dvěma lety už byl v provozu funkční prototyp a dnes se hovoří o srovnatelném výkonu se současnými počítači. Technologie má tedy skvělý start. Potíž je v tom, že zatím jen v laboratořích Stanfordské univerzity.

Co se očekává

Jak už bylo uvedeno, očekává se výrazný nárůst výkonu, a to nejen tempem dvojnásobek za osmnáct měsíců. Současně s nárůstem výkonu se čeká pokračující miniaturizace a také zcela zásadní snížení spotřeby. K těmto cílům sice vede ještě dlouhá cesta, ale možná nebude tak dlouhá, jako byla cesta od objevu tranzistoru v roce 1949 k jeho masovému rozšíření v sedmdesátých letech. Na druhou stranu moderní technologie se mohou rozšířit jen v případě, že se náležitě sníží cena. A k tomu je v případě uhlíkových nanotrubic ještě dlouhá cesta.

Další možnosti vývoje

Uhlíkové nanotrubice nejsou zdaleka jediným možným směrem, kterým se mohou moderní počítače vyvíjet. Dalšími možnými technologiemi je využití DNA. U této technologie je ale zatím reálný stroj v nedohlednu. Spíš jde o teoretický koncept, který by mohl vést k výraznému zrychlení.

Jiným směrem se ubírají kvantové počítače. Ty už reálně existují, ale nečekejte, že byste si je pořizovali domů místo běžných počítačů. Zabírají velké prostory a řeší náročné úkoly. Najdou uplatnění v systémech umělé inteligence, řídí vesmírné mise, předvídají dopravní situace a usnadňují další zajímavé projekty.

Vědci samozřejmě experimentují i s dalšími neobvyklými počítači. Jedním z nich jsou laserové počítače. Další směr vývoje modifikuje výkonné sálové počítače či servery s běžnými domácími počítači. Stále rychlejší internet totiž umožňuje svěřit náročné úkoly serverům a po internetu přenášet výsledky jednotlivých operací. To ale už není budoucnost, to se stále častěji běžně děje.

Stávající technologie

Na druhou stranu se nemusí nikdo bát, že by současné počítače zmizely příliš rychle v propadlišti dějin. Ještě stále se půjde směrem vývoje současných technologií a zhušťováním výrobních procesů. Pro příští rok či pro rok 2020 se připravuje 7nm výrobní proces, který přinese opět zvýšení výkonu a snížení spotřeby, takže se máme na co těšit.

Petr Vlach | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu