Magický zázrak přírody. Jezero s nejčistší vodou na světě

 Země a Příroda 
07. června 2018 10:44 / Karel Kovka
  0
📷
2 fotografie v galerii
Kráterové jezero v Oregonu má až magicky modrou barvu Shutterstock
Na severoamerickém kontinentu můžeme najít mnoho pozoruhodných zázraků přírody. V lesích Oregonu, uprostřed pustiny, se například ukrývá jedno z nejpodivuhodnějších jezer světa. Přírodní div, který láká cestovatele z celého světa.

Řeč je o kráterovém jezeře, které se nachází v jihozápadní části amerického státu Oregon, v Klamathském okrese. Jezero leží v nadmořské výšce 1 883 metrů. Jeho břehy tvoří téměř dokonalý kruh a od hladiny se k okraji kráteru zvedají místy až do výšky 650 metrů.

Tento zázrak přírody se rozkládá na ploše 53 km čtverečních, v nejhlubším místě dosahuje hloubky 590 metrů a je tak nejhlubším jezerem ve Spojených státech amerických. Čistota vody je téměř neuvěřitelná. V roce 1997 vědci naměří viditelnost až do hloubky 53 metrů!

Jezero vzniklo po výbuchu sopky Mazama, která byla vysoká přibližně 4 000 metrů. Mohutná exploze asi v roce 5700 před naším letopočtem vytvořila gigantickou kalderu o průměru 10 kilometrů. Ta se postupně plnila vodou z tajících ledovců i dešťových srážek a nakonec vzniklo nádherné jezero. O nebezpečí sopečného výbuchu v Yellowstonském národním parku se dočtete v tomto našem článku.

V průběhu kalifornské zlaté horečky vyrazí za vidinou bohatství i Wesley Hillman a jeho 16letý syn John Wesley Hillman (1832 - 1915). Štěstí jim moc nepřeje, a proto se v roce 1853 rozhodnou v Oregonu najít legendární ztracený zlatý důl. A jsou to oni, kdo 12. června vystoupají po západním svahu hory Mazama a stanou se prvními bělochy, kteří jezero spatří.

Objev však upadne v zapomnění, a tak se druhým objevitelem stává Chauncey Nye, který jeho hladinu spatří 8. listopadu 1862. O svém objevu informuje v novinách. Na základě jeho informací zamíří k jezeru další výpravy. Ta vedená v roce 1869 Johnem Suttonem jako první spustí na vodu čluny, pořídí první fotografie a pokusí se změřit jeho hloubku.

Ani velikost jezera či jeho odlehlost však nejsou příčinou prý až magického zážitku. Tím je barva. Sytá, nepopsatelně čistá ultramarínová modř, za kterou jezero vděčí neuvěřitelné hloubce a čistotě vody, která díky tomu pohlcuje všechny barvy viditelného spektra s výjimkou modré. Ne neprávem je voda jezera považována za nejčistší povrchovou vodu na Zemi. Je to dáno tím, že jezero nemá žádný přítok, který by vodu znečišťoval. Strmé břehy jsou navíc tvořeny odolnými vulkanickými horninami, které voda nerozpouští.

A ještě jednou unikátní kuriozitou se může jezero pochlubit. V jeho vodách už více než 100 let pluje ve vzpřímené poloze kmen velkého stromu. Je to naše místní celebrita," říká strážkyně parku Jennifer Evansová. Kmen, kterému se říká Stařec z jezera, je dnes sice už jen pahýlem, ale před 100 lety byl vzrostlým, téměř desetimetrovým kmenem, který se pohupoval ve vlnách vzpřímeně, jako by pro něj neplatily přírodní zákony.

Kmen se toulá jezerem a dokáže urazit za den i dva kilometry. Legenda praví, že když se ho vědci pro snadnější výzkum pokusí uvázat u břehu, strhne se taková slota, že musí být výzkum přerušen. Zatímco skeptici se ušklíbají, indiáni z klamathských kmenů se nediví. Dodnes považují jezero za posvátné místo.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak upevnit partnerský vztah? Malá gesta a projevy lásky v každodenním životě mají obrovský vliv

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím